| Necunoscut041219 a întrebat:

Bună ziua.
Soțul meu este șofer pe tir și aș vrea să merg și eu cu el intr-o cursă dar s-o o luam si pe fetița noastră cu noi.
Știți cumva dacă este permis cu 3 persoane într-un tir? Dacă putem trece la graniță?
Încă nu i-am spus despre ideea mea dar chiar mi-ar plăcea să merg cu el intr-o cursă.
Mulțumesc

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca acel camion are 3 locuri si fetita are 12 ani, puteti merge, altfel nu. La granița puteti trece, daca toti, inclusiv fetita, aveti carte de identitate sau pasaport.
Numărul de locuri il gasesti în certificatul de înmatriculare al capului tractor, la rubrica S1.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lucrurile sunt destul de complicate.
in primul rand majoritatea tirurilor au doua locuri omologate pentru pagaser, deci din prima nu puteti circula 3
in al doilea rand copilul daca are varsta de mers in scaun special e si mai complicat.

apoi e vorba de acceptul companiei pentru care lucreaza pentru a exista terte persoane in masina

api e vorba de acceptul companiilor la care trebuie sa incarce / descarce daca permite accesul in depozite a persoanelor care nu fac parte din echipaj samd.

si odata ce treci granita legea se aplica si politia nu se joaca cand nu se respecta reguli de genul nr de pasageri in masina

| carevaescu a răspuns (pentru suntserios):

De acord. Mai mult, călătoria cu tirul nu numai ca nu e chiar grozava, tinde sa fie periculoasa. In caz de accident, asiguratorii va vor face viata un mic iad, si e posibil ca sotul dv sa răspundă penal.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

El merge in cursa la serviciu nu merge sa se distreze, iar tu si copilul nu aveti ce cauta cu el in tir, stai acasa ca nu merge sa se distreze, un copil mic mai ales iarna pe frig pe ninsoare nu este de luat in cursă.

| Alex9999999999999999999 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cristi lasa-te dracu de lasati comentariihee hee ca esti ultimu comunist smrhee hee te vad peste tot ai niste idei fixe..asa ii spuneai si uneia ieri ca sa se lase de condus cand fata nici nu incepuse scoala de soferi si ea intreba politicos ce o sa faca la prima ora.