| Grrzcj12hdh a întrebat:

Buna ziua TPU, am o mica intrebare aseara ma parcat masina pe un trotuar cam la o inclinatie de 90 de grade sa umblu la ceva la motor. Ca tot omul greseste am uitat sa o las in viteza si s-a parcat o skoda in spatele meu adica a blocat o straduta laturalnica, eu nu-l vazusem iar masina mi-a a pornit si s-a oprit in cealalta crapandu-i un pic spoileru din fata in spate la suportul de numar cam de 3 cm, de fapt este crapatura, masina mea n-ar nimic ca am carlig de remorcare. Chestia ii ca proprietarul Skodei a mers la reprezentanta cu masina fiind din 2014 (masina de firma) si au pretentia sa le schimb toata bara. este corect? cine e de vina? ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Esti vinovat. Putea sa parcheze si in mijlocul drumului, daca vrei, il reclami pentru parcare neregulamentara, dar asta nu are nici o legatura cu dauna.
Este normal sa ceara inlocuirea barei, toti vrem cea mai buna reparatie posibila in aceste cazuri, doar n-o sa umblam cu masina carpita din cauza unui incepator.
Ceea ce trebuie sa faci tu, este sa-i faci constatare amiabila, ca sa fie despagubit omul, de catre asigurarea ta.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu esti vinovat. Nu trebuie sa faci altceva decat sa-i prezinti asigurarea RCA si apoi se descurca firma de asigurare, tu nu mai ai nici o problema.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ai parcat masina la 90 grade? lol ai pus-o pe portbagaj?

logic ca e corect sa ceara inlocuirea barei. Omul isi repara masina cum vrea, nu o carpeste dupa cum vrei tu?

cine e de vina? Pai nu ar trebui sa stii deja ca esti tu?

ce sa faci? pai nimic, ii dai asigurarea si gata

| Grrzcj12hdh explică (pentru suntserios):

Adica vrei sa spui ca eu care eram parcat pe trotuar cu avarile pornite in loc unde ii permisa oprirea la un colt de strada, iar celalat in spatele meu blocand calea de acces pe straduta fara avarii. Deci eu sunt de vina?

| suntserios a răspuns (pentru Grrzcj12hdh):

Avand in vedere ca el era fix in spatele tau si bloca o cale de acces inseamna ca nici tu nu erai parcat regulamentar ca nu erai ai departe de 5m de coltul unei intersectii. Si da... masina ta a intrat in el in timp ce stationa, tu esti vinovat

| Grrzcj12hdh explică (pentru NoTurbinaNoGood):

S-a facut procedeul, va multumesc anticipat.

| Grrzcj12hdh explică (pentru suntserios):

Da, aveti dreptate am trecut azi pe acolo si este interzisa oprirea, eu stationam, actualmente mam inteles cu tipul pe cale amiabila. Multumesc

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Grrzcj12hdh):

Esti vinovat. Putea sa parcheze si in mijlocul drumului, daca vrei, il reclami pentru parcare neregulamentara, dar asta nu are nici o legatura cu dauna.
Este normal sa ceara inlocuirea barei, toti vrem cea mai buna reparatie posibila in aceste cazuri, doar n-o sa umblam cu masina carpita din cauza unui incepator.
Ceea ce trebuie sa faci tu, este sa-i faci constatare amiabila, ca sa fie despagubit omul, de catre asigurarea ta.