| fearlessss a întrebat:

Salut,

Pentru inmatricularea masinii vad ca imi trebuie si: Dovada înregistrării în evidențele organului fiscal al autorității publice locale. Eu locuiesc in prezent in orasul X de unde am si cumparat masina (SH), dar am in buletin orasul Y unde m-am nascut. Trebuie sa iau legatura cu autoritatea orasului din buletin sau cel de unde am cumparat masina? Si de unde obtin mailul pentru fiecare oras?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Masina se poate inmatricula in judetul de domiciliu sau in cel de resedinta (flotant) si tot in localitatea unde ai domiciliul sau resedinta se poate inregistra in evidentele organului fiscal (compartimentul de impozite si taxe de la primarie).
Daca vrei s-o inregistrezi si inmatriculezi acolo unde locuiesti trebuie sa ai resedinta acolo, adica sa fi obtinut sau sa obtii viza de resedinta.

| Simpatic a răspuns:

Acolo unde locuiesti efectiv, pot sa fiu nascut in Iasi dar sa locuiesc in Cluj, taxele se platesc in Cluj daca acolo locuiesc legal
Nu are importanta daca iau masina din Buzau

suntserios
| suntserios a răspuns:

Masina o iei in evidente la finante acolo unde ai adresa de domiciliu