| Crina141 a întrebat:

Bunaaaaa! Daca vreau sa dau de carnet la 16 ani trebuie atunci cand conduc sa am un adult langa mine? Daca nu este un adult, primesc amenda sau ce? Cateva informatii acolo va rog frumos.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista nicio categorie care sa îți permită sa conduci cu adult lângă tine. Poți lua la 16 ani doar B1 și sa conduci petardele alea de aixam. Nu știu de unde tot scoateți treaba asta cu adult langa

| Yurisa a răspuns:

O sa conduci porcarie electrica la 16 ani. Pana la 18 nu poti conduce o masina adevarata cu care sa te lauzi la colegi

| ForeverAlone97 a răspuns:

Doar in America iti poti lua carnetul la 16 ani. In Romania la trebuie sa astepti pana la 18

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți să dai la 16 ani pentru categoria B.
Poți să dai pentru un rahat care nu merită.
Nu există categorie de permis care să te oblige să ai adult lângă tine.

| XxKAMELIAxX a răspuns:

La 16 ani nu poti conduce prea multe. Ai dreptul sa obtii permis pentru subcategoriile AM, A1 si B1:
Asta presupune ca ai dreptul sa conduci: SUBCATEGORIA A1: motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cm3 si o putere care nu depaseste 11 kW;
SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti având masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;
SUBCATEGORIA:
AM - MOPEDE
Moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depaşeşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric.
Daca gasesti o masina ale carei caracteristici sa nu depaseasca 550 Kg, 50 cm cubi si sa nu depaseasca 45 Km/h va fi Ok.

| Crina141 explică:

De ce numai neinformatii vin sa raspunda la aceasta intrebare? Nu stiu.
In primul rand, poti conduce si masini la 16 ani nu numai ce a zis cineva mai jos. Si trebuie sa fie cu putini cai si greutate si bla bla bla. Nu sunt eu as in masini si chestii din astea.
In al doilea rand, poti da si in Romania de carnet la 16 ani, nu numai in America!
In al treilea rand, am citit undeva pe internet ca daca ai carnet la 16 ani trebuie sa ai pe cineva atunci cand conduci cu carnet de peste 5 ani, de aceea am intrebat daca e adevarat sau nu? nu am intrebat daca poti da de carnet la 16 ani sau daca nu mai stiu eu ce.

| Crina141 explică (pentru Crina141):

Imi cer scuze ca sunt atat de serioasa, dar m-am informat si eu si voiam doar sa stiu de chestia cu adultul, si cand am vazut atatea prostii m-am enervat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Crina141):

Nu poți da pentru permis normal, adică cat.B, ..tot noi suntem ăia proști. laughing))

| AnndreyYolo a răspuns:

La 16 ani poti sa dai doar pentru "A1" si poti conduce doar scutere sau atv-uri motorul mai mic sau egal cu 125CP.