| craniul a întrebat:

Cam cat costa sa aranjezi o Dacie 1310(an 1998)? Ma refer la asigurarea obligatorie si la ITP.

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dacă corespunde din punct de vedere tehnic şi estetic, ITP este 80-100 lei
Asigurarea are mai multe caracteristici, în funcţi de vârstă vechime permis accitente avute anterior, ale proprietarului.

| 0rlando a răspuns:

Taxa pentru ITP este în valoare de 100 de lei, taxa pentru revenire este în valoare de 50 de lei și șpaga tot 50 de lei, dar neapărat trebuie să ai seriile lizibile și să nu ai probleme la frâne și direcție, altfel nu treci.
RCA-ul, se calculează în funcție de mai mulți parametrii cum ar fi vârsta ta, de cât timp ai permis, dacă ai mai avut accidente în trecut, clasa bonus/malus, capacitatea cilindrică, putere etc.
Pe mine acum mă costă la dacie 400 de lei pe an la Carpatica, cu bonus 6, iar la Astra mă costă undeva în jur de 600 de lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asigurarea depinde foarte mult si de varsta asiguratului. la aceeasi masina mie imi iese o polita mai mare de vreo 3 ori decat lui taica meu deoarece am sub 30 ani.

itp costa cam 80-100 ron depinde unde il faci, dar ia in calcul si faptul ca o dacie 1310 nu ia itp din prima si o sa mai faci si reparatii la ea

| AgathaRo a răspuns:

RCA ul depinde de varsta detinatorului, capacitatea cilindrica, vechimea permisului de conducere. Maxim 400 pe 6 luni, tip-ul are pret fix la autoturisme 120 lei.Va trece prin niste teste (frane, directie, sistem iluminare) sa ai trusa prim ajutor cat si triunghi, extinctor Valabil

| fabilescu a răspuns:

Itp te duce undeva la 200-250 ron cu spaga cu tot.aici ai un link de calcul al asigurarii
http://www.rcaobligatoriu.ro/asigurarirca.html