| lungullg a întrebat:

Acum aproxmativ trei luni am facut un accident find singura victima (mi-am spart capul) si am chemat salvarea.Am fost chemat de politie dupa 3 zile sa dau declarati si mi-a fost retinut permisu pentru cercetari, mi s-a dat dovada cu dept de circulatie de 2 saptamani, am prelungito prima si a doua luna numai ca a doa luna am uitat sa o prelungesc si m-a oprit politia rutiera si au constatat ca o aveam expirata de pe 13.07 (precizez ca am fost oprit pe 16.07 la 3 dimineata ) si de aici mi s-a facut dosar penal pentru conducearea unui vehicul pe drumurile publice cu permisul suspendat si mi-a dat dovada fara drept de circulatie si mi sa scris in ia ca am permisul suspendat, intrebarea acum vine dovada o mai pot prelungi sa am drept de circulatie, si in acest caz mi se mai da permisul inapoi si daca nu ce as putea face?
MULTUMESC ANTICIPAT.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.335, alin.2 din Codul penal, citez:
"(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
De asemenea Conform OUG 195/2002, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre  judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporala a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;"
ART. 116. (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a  rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
  a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
  b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;"
Fata de aceste prevederi, daca vei fi condamnat penal, permisul va fi anulat si il vei putea obtine abia dupa 6 luni sau 1 an de la data executarii pedepsei.
Vei putea obtine dovada cu drept de circulatie doar daca procurorul sa instanta de judecata decide in acest sens.

1 răspuns:
| lungullg explică:

Mersi frumos