| wasilika24 a întrebat:

Care e cel mai bun aparat de sudat tip invertor profesional?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Astia de aici dau la ghici, nici nu stiu ce-i aia invertor de sudura... Din mica mea experienta, pot sa zic ca invertoarele sunt folosite mai mult pentru sudurile usoare, de exemplu la tabla, sau in conditii mai grele, cand trebuie sa te urci cu el pe cine stie unde, cantarind foarte putin. Pentru suduri mai profunde, tot un aparat clasic cu transformator e mai sigur (si mai ieftin). Pentru un consult mai de specialitate, intra pe forumul asta www.sudori.3xforum.ro, ai sa gasesti destule recomandari, de la sudori profesionisti. Cum mai spunea si altcineva, pe TPU media de varsta e de 12 ani.

5 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Bosch sau Stihl.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Selco Genesis,Lincoln, Miller.
Merg in general bine si chinezariile dar sa aiba 200A, altfel nu poti sa sudezi cu superbazic.
A cumparat un amic unul de 150A din Brico si l-a dus imediat inapoi deoarece cu superbazic de 2, 5 nu reusea nici macar sa aprinda arcul.

http://www.selcoweldingequipment.co.uk/genesis-2200-mte.html

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Vasilica, cel mai mare producator de aparate de sudura este ESAB-Suedia, iar printre produsele lor de top in invertoare ar fi Caddy Tig 2200i AC/DC.

| BTWIN a răspuns:

Bosch

| wasilika24 explică (pentru BTWIN):

Nu exista asa ceva aparat de sudat bosh tip invertor

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru wasilika24):

Astia de aici dau la ghici, nici nu stiu ce-i aia invertor de sudura... Din mica mea experienta, pot sa zic ca invertoarele sunt folosite mai mult pentru sudurile usoare, de exemplu la tabla, sau in conditii mai grele, cand trebuie sa te urci cu el pe cine stie unde, cantarind foarte putin. Pentru suduri mai profunde, tot un aparat clasic cu transformator e mai sigur (si mai ieftin). Pentru un consult mai de specialitate, intra pe forumul asta www.sudori.3xforum.ro, ai sa gasesti destule recomandari, de la sudori profesionisti. Cum mai spunea si altcineva, pe TPU media de varsta e de 12 ani.