| anonim_4396 a întrebat:

Salut Prieteni. Nu am sudat niciodată. Doresc sa îmi recomandați un aparat de sudura cu invertor. Doresc sa il am casa (apartament de bloc) pentru lucruri minore, Profile, balamale de uși metalice, șuruburi, chestii minore. Doresc in special sa pot suda aluminiul, cuprul, titaniul, fonta, etc. dacă se poate cu sudura fără sa facă bravule mari, Un începător ca mine nu are nevoie de chinezărie ordinare. sunt dispus sa ofer 450-500 lei ceva fin dar și bun. Va multumesc mult.

3 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Asta e gen hobby cum vrei tu:
http://www.cel.ro/......yszNDEu-l/

Cu aluminiu e alta poveste, nu se sudeaza asa de usor, si in nici un caz cu orice aparat de sudura.
Citeste in descrierea aparatului si o sa te lamuresti.

Sfat: zici ca nu ai sudat niciodata... nu te apuca singur sa inveti.
Apeleaza la un amic care are idee ce inseamna sudura ca sa te initieze.

| minrest a răspuns:

Nu poti sa sudezi, din pacate, draga Saveluc, pentru ca nu ai invatat; sudura se invata greu. Fa un curs si incearca sa inveti, dar sunt sceptic. Sudura nu e magie; daca inveti sa sudezi, cu transformatorul de care vorbesti vei putea suda numai otel, atat.

| gogu220 a răspuns:

Aluminiu se sudeaza cu argon şi necesită o aparatură specială care e destul de scumpă. Cupru nu se sudează, poţi înbina ţevi şi coturi prin cositorire. Nu e complucat dar trebuie să vezi la cineva cum se face. Despre titaniu şi fontă nu avem ce discuta în materie de sudură.
Cu aparatul pe care îl cauţi tu poţi suda metale feroase magnetice. Adică şuruburi, table, ţevi din fier şi oţel.
Poţi să înveţi şi simgur, dar cum spuneau cei doi dinaintea mea, nu ar fi rau să îţi arate cineva cum se sudează. Trebuie să ştii ce fel de electrod să foloseşti în functie de grosimea materialului pe care vrei să îl sudezi. Şi mai sunt unele mici secrete ca în orice meserie. Cum să foloseşti masca de sudură, cum să ţi electrodul ca să nu se lipească, cum să stai ca să nu îţi intre fumul în nas. Mai sunt destule.