| RecKinul a întrebat:

Care este diferența dintre un aparat de sudură și un invertor de sudură?

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Invertorul de sudură este mai mic și se poate conecta la prize obișnuite din casă de 220V.
Aparatul de sudură se conectează la 380V; deci poate fi folosit în mediul industrial.

Poate te mai ajută și asta: https://www.tpu.ro/......de-sudura/

| Panamax a răspuns:

Cred ca te refereri la cele cu transformator si cele cu invertor.
Ambele se pot conecta la reteaua de 220V sau dupa caz 380 in functie de puterea lor.
Cele cu invertor sunt electronice pline de tranzistori circuite integrate, si cantaresc foarte putin.
Cele cu transformator sunt mai grele dar mult mai rezistente.
Cele cu invertor poti sa sudezi cu electrozi bazici deoarece au iesrirea cu + si -. dar daca se pun cateva diode la cele cu transformator se remediaza si problema asta.
Reglajul curentului de sudura se face cu un potentiometru la cele electronice, la cel cu transformator se face cu prize in infasurarea bobinelor sau prin deplasarea miezului, deci este ceva mai greoaie.
Eu am ambele variante.Fac fix acelasi lucru.