| Fagaras_Robert_1974 a întrebat:

Care sunt piese mai bune cele second hand sau cele de producator?
Cum pot iesi mai bine ca si calitate dar si ca pret.

4 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Mai bine iti iei de la dezmembrari ceva original decat sa-ti iei ceva aftermarket! Iesi mai ieftin si te tin mai mult!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde la ce piese te referi. La consumabile e normal sa pui noi, in functie de ce iti permiti, iar piesele second renteaza doar in cazul reperelor mari, de exemplu cutie viteze, motor, pompa injectie... Depinde si ce conduci, si de unde iei piesele. Daca ai o masina premium si cumperi un kit de ambreaj in stare buna sh, e iertabil. Daca ai un Golf si stai sa desfaci placute de frana si articulatii de la alta... Nu meriti masina.

| OldSoul a răspuns:

Piesele second hand sunt adesea mai bune decat cele de porducator, cele de producator fiind fabricate din materiale de slaba calitate si care ajung sa tine mai putin decat unele secondhand, acum desigur asta nu inseamna ca orice piesa trebuie inlocuita sa o iei de la sh, consumabilele pot sa fie si de producator dar totusi sa iei piese mai bune adic tot de producator dar nu cele mai ieftine, si desigur daca ai posibilitatea sa iei piesele pe care ti-le recomanda mecanicul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai bune sunt cele de producator de prim montaj.
Ex:TRW, Lemforder, ATE, Valeo, Bosch, etc.