| Dany_Giurcan_1996 a întrebat:

Cat consuma un a 4 2005 cabrio 2.5 tdi vreau sa o cumpar si nu stiu cat m ar costa combustibilul

Răspuns Câştigător
| FakeJoker a răspuns:

Motor mare, consum mare, ar trebui sa mergi pe asta daca cauti ceva cu consum relativ economic, un 1.6, 1.9, 2.0. Poti sa iei tot a4 pe motorizarea 2.0. Cat despre acest 2.5 tdi, consum mediu pentru mine este 8%, facut pe un drum de 20 de km(naveta aproape zilnica), 10 km extra urban, 10 km urban, si probat, pentru ca cu rezervor de 72 litri am facut aprox 950 km, Si nu sunt asa de problematice motoarele daca stii sa le intretii. Momentan am 440.000. Sper ca te'am ajutat, drumuri bune.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca te uiti la consum, sigur nu e de tine masina, pentru ca intretinerea e foarte scumpa, iar problemele sunt multe, cu manopera de 2-3 ori mai mare decat la un Golf tdi, de exemplu.
Consumul mixt la motoarele alea, e cam de 10-12%. Nu sunt deloc reusite.

| banud a răspuns:

Daca e tdi nu consuma mult dar are si motorul mare si atunci ia 6.5 % sau 7.5%

| Tomicox99 a răspuns:

7,5% mixt