| ValoareMondiala a întrebat:

Cat costa si ce trebuie sa fac pentru a obtine carnetul de scuter?
Am 16 ani si din cate stiu de la varsta asta am dreptul la AM.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costul poate fi diferit de la o scoala la alta.
Faci o scoala de conducere si reuseti la testele teoretic si practic (conducere in poligon).

| JohnnyBi a răspuns:

AM, A1 si B1 ai voie de la 16 ani. 150 ron teoria, cam la toate scolile costa atat, eventual +-30 ron. ca sa ai toate actele cand te inscrii ai nevoie de certifical medical (150 ron), psiho (50-70 ron), cazier (10 + 2 lei taxa timbru la posta), taxa examen si permis (9+68 lei). cu toate astea faci legislatia (7 zile calendaristice, deci 1 saptamana), dupa asta poti incepe practica. pentru AM ai 10 ore, pentru A1, B1 cam 16-18 ore. in functie de scoala la care te duci, costa diferit. in Ploiesti practica este 300 ron pentru AM, 500 pentru A1, B1. faci orele practice (AM doar poligon, A1 oras + poligon, B1 doar oras), intre 1-2 saptamani, in functie de categoria aleasa. dupa toate astea te duci, iei dosarul de la scoala de soferi si il depui la politie, ti se face poza si poti sa te duci sa dai examenul teoretic. daca il iei te programeaza la examenul practic. daca il iei si pe asta ti se da (daca vor ei) dovada de circulatie din ziua respectiva si in 3-10 zile lucratoare iti vine permisul prin prioripost acasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te inscrii la o scoala de soferi, faci cursurile, dai examenul si ai permisul

| viotedy a răspuns:

Vreo 500 lei AM sau 700 lei A1.

| Hassel a răspuns:

Intai si intai, trebuie sa te inscrii la o scoala de soferi. Dai un avans de vreo 100 de lei, restul il poti da pe parcurs sau la final (partea teoretica dureaza vreo 3 saptamani, iar cea practica tot cam atat). Dupa ce te inscrii, trebuie sa iti scoti certificate medicale (de la policlinica de stat sau privata, te costa in total aprox. 100 de lei) si sa platesti niste taxe (cazier, taxa de examen-o sa ti se dea de la scoala o lista cu ele, sa-ti fie mai usor). Dupa ce termini pregatirea practica, dai proba teoretica ("sala", se da la politie, totul computerizat) si proba practica ("orasul", se da cu politistul). Daca le-ai trecut pe amandoua, iei permisul de scuter. Bafta!

| JohnnyBi a răspuns (pentru Hassel):

Partea teoretica este de 1 saptamana. cea practica la AM (10 ore) este tot 1 saptamana. deci poti avea permisul pentru AM in 2 saptamani de cand ai inceput pana ai carnetul in mana. de unde 3 saptamani doar teoria? certificatul medical costa minim 150 ron, cazier 12 lei, psiho 50-70 lei, depinde unde il faci, inca 1 taxa de permis de 68 lei, inca 1 pentru examen de 9 lei. orele practice 40 lei/ora unde am dat eu, in principiu 300 ron toata practica. orasul tau ii zice poligon, se da singur pe moped, in prezenta politistului. nu este ca la A1, A2, A cu 2 probe practice