| Eugeniusu a întrebat:

Cat timp o sa dureze condusul pentru permis? In masina o sa fie si instructorul sau doar eu cu examinatorul? E posibil sa ma puna la incercare examinatorul. de exemplu sa imi spuna sa intru pe o strada care e interzisa sau chestii de genul? Si cum e treaba cu intrarea in sensul giratoriu tot fac greseli acolo. Vreau niste sfaturi de la cei care au luat permisul. Dau funda si vot!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate sa dureze 5 minute sau 30 minute depinde

instructorul nu o sa fie in masina, o sa fie examinatorul si un martor

e posibil sa te mai si puna la incercare, depinde peste cine dai si in ce stare il prinzi.

intarrea in sensul giratoriu e simpla. Dai prioritate la toti care circula in sens si cam atat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Timpul maxim de examinare este de 50 de minute. Asa mi-a spus instructorul.
Timpul real va fi de 10-20 de minute, in functie de trafic.
Depinde de instructor, poate sa-ti spuna "cu prima ocazie, fa la dreapta", sau chiar "baga-te la dreapta aici". Tu nu trebuie sa il contrazici pe loc, sau sa il aprobi. Mergi si vezi daca sunt semne care iti interzic manevra, sau o poti efectua. La fel iti poate cere si sa faci o intoarcere din 3 miscari, daca iti spune "aici", il contrazici daca nu ai voie (sau o faci, daca ai voie), daca spune "cu prima ocazie", o faci unde se poate.
In sensul giratoriu, in primul rand, trebuie sa fii pe banda pe care trebuie, apoi, din banda in care esti, in aia te bagi si in sens. La iesire, semnalizezi dreapta putin inainte de a iesi. Daca intorci in giratoriu sau virezi stanga, tii semnalizarea stanga, sa vada cei din fata ta, ca trebuie sa-ti dea prioritate.
In masina nu are voie sa fie instructorul, va fi doar examinatorul, si cel putin un martor, in cazul meu erau inca 3 elevi in spate.

| AnniaAKN a răspuns:

Examenul poate sa dureze intre 5 si 30 de minute sau chiar mai putin.La mine a durat 5 minute cu aproximatie, instructorul nu o sa fie in masina, doar un martor sau doi, depinde.La mine au fost doua persoane care au sustinut si ei examenul in aceiasi zi cu mine.Este posibil sa te puna la incercare, trebuie sa fi atent, sa te concentrezi si sa nu te gandesti la alte lucruri, orice s-ar spune nu e adevarat, examinatorul nu are intentia sa te cada.Cand intri in sensul giratoriu acorzi prioritate de stanga vehicolelor care circula in sens, n-ai treaba cu aia din dreapta, e foarte simplu.