| George20123 a întrebat:

azi am sustinut examenul auto pe care l-am picat cu 74 de puncte, lucru care m-a demoralizat.Am facut greseli destul de mari, de exemplu era sa intru intr-o masina din sens opus daca examinatorul nu punea frana.Pur si simplu simt ca nu pot sa conduc.Ar trebui sa o las balta cu condusul sau e ceva normal si ar trebui sa continui sa incerc?

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mai copii voi de ce nu intelegeti ca condusul este un lucru periculos si nu este pentru toata lumea. evident ca toti soferii am fost incepatori, dar imi dau seama ca nu toti avem valente de soferi...nu orice ghertoi care conduce o cutie automata se numeste sofer.
Eu unul daca ar fi trebuit sa fac scoala de soferi in 2019 as spune pas la cati idioti sunt in trafic si cate masini sunt, unde mai pui ca multe au trecut cum au trecut ITP-ul si sunt bombe pe roti si bombe ecologice.
Doar opinia mea, nimic mai mult.

suntserios
| suntserios a răspuns:

74? cum vine asta, te a lasat sa mai conduci dupa 21

| George20123 explică (pentru suntserios):

Dap.Si pe cealalta persoana la fel, a luat 70 de puncte

| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Nu te da bătut, se vede că ai patos. Încearcă să ai concentrare și relaxare data viitoare. Și eu mă temeam ziceam că n-am să învăț etc, am învățat toată legislația în o săptămână. Iar la condus era plictisit instructoru se ruga de mine să fac măcar o greșeală. Dacă eu l=am luat, tu pari mai isteț decât mine așa că stai liniștit. A 2a oară îl iei. Sper că ți-am fost totuși cât de cât de folos!

| George20123 explică (pentru IonutCG90):

Multumesc!

| IonutCG90 a răspuns (pentru George20123):

N-ai pentru ce amicehappy. Curaj!

| weloveit a răspuns (pentru IonutCG90):

Pentru o fundita trebuie sa l minti chiar asa pe fata? 74 de puncte ti se par putine? Daca in masina din sensul opus era familia ta si politistul nu exista in dreapta sa puna frana? Ce faceai? Ii mai ziceai, bravo, lasa ca data viitoare nu mai omori pe nimeni? 74 de puncte sunt exagerat de multe si ar trebui sa ti ridice un semn de intrebare. Suntem pe primul loc in Europa la accidente, iar noi ne intrabam de ce? Pentru ca majoritatea dau plicu pentru as lua permisu. Parerea mea George este sa ti mai iei 20 de sedinte de condus, sa o iei de la capat, sa fii mai atent, mai vigilent si de 100 de ori mai increzator. Nu ti o zic sa renunti, dar daca nu te simti pregatit sau nu ai tragere de inima, las o balta. In schimb daca doresti sa iei permisul fii foarte atent! Viata celorlalti participanti la trafic conteaza! Mult succes.

| IonutCG90 a răspuns (pentru weloveit):

Nu mă pricep la puncte. Eu am luat totul FLAWLESS. Nu mint pe nimeni, calm down. Nu am știut că 74 puncte înseamnă mult însă pot spune că omul a greșit, sunt foarte mulți care fac asta ȘI AU CARNET, DAR EU NU CONȘTIENTIZEAZĂ. EL DA. Asta-i diferența, asta-l va face sa ia carnetul cu brio și să devină un șofer bun.(SPRE DEOSEBIRE DE MULȚI ALȚII ÎN ȚARA ASTA care sunt buni la toate și nimic).

| weloveit a răspuns (pentru IonutCG90):

Poate daca tot conștientizează sa ia si masuri. In tara asta mi se pare aiurea ca nu mai exista o reexaminare dupa 10 ani, sa vada cat de capabil este un om sa mai posede un permis auto. E foarte trist. Sunt foarte multe accidente. Si da 74 de puncte. Este mult.

| IonutCG90 a răspuns (pentru weloveit):

De acord cu ce spui tu despre problemele din tara pe tema asta. Insa asta cu reexaminarea e o prostie maxima. Sunt tari unde nu-s accidente si nu fac reexaminari. Părerea mea este că trebuie schimbat sistemul. Li se permite prostilor si ciorilor si celor mai dementi sa conducă, aia e problema. Dar in fine, stii cum e, hoțu' neprins e negustor cinstit.

Răspuns utilizator avertizat
| George20123 explică:

Nu am zis ca mi se pare putine cele 74 de puncte.Stiu si eu cat de mare a fost greseala.Nu vreau sa iau permisu cu plicu sub nici o forma

| WAYNEZ a răspuns:

A fost nesimțit polițistul că ți-a dat cele 74 de puncte penalizarea.În mod normal, polițistul ar trebui să acorde punctele de penalizare obținute pentru greșelile de la începutul examenului până la interveția sa inclusiv.Din punctul meu de vedere nu mai e necesar să acorde punctele de penalizare pentru greșelile de după intervenția lui, ca să nu demoralizeze candidatul.Am o cunoștiință care a picat examenul cu 117 puncte de penalizare.N-a acordat prioritate și a pus polițistul frână. După aceea s-a pierdut și n-a mai putut porni mașina.Îi s-a oprit motorul de trei ori.În final, a reușit să pornească mașina, dar iar n-a acordat prioritate și iar a intervenit polițistul care a preluat el controlul volanului de pe scaunul din dreapta și a dus mașina până a ajuns la un loc unde se putea trage pe dreapta în siguranță. Acolo, el i-a acordat cunoștiinței mele toate punctele de penalizare obținute:2 x neacordare + 2 x interveție + 3 x oprit motorul.Total:117.A ieșit cunoștiința mea din mașină cu moralul la pământ, dar a luat până la urmă carnetul din a treia încercare.

| George20123 explică (pentru WAYNEZ):

Bravo lui, sper sa iau si eu din a doua sau din a treia.Si da, e urat, nu inteleg de ce ai face asta.

| WAYNEZ a răspuns (pentru George20123):

Pentru că-i polițistul nesimțit.Eu dacă aș fi examinator, aș acorda punctele de penalizare pe care le face un canditat doar pentru greșelile făcute până la intervenția mea inclusiv.Să-ți dau un exemplu:
Neefectuarea corectă a virajelor - 6 puncte.
Neacordare de prioritate - 21 puncte.
Intervenția examinatorului - 21 puncte.
Dacă acel candidat mai face alte greșeli după intervenția mea.nu mai primelte punctele de penalizare aferente greșelilor pentru că nu are rost să-l demoralizez deoarece soarta examenului este deja pecetluită.