| anonim_4396 a întrebat:

Câte clase îmi trebuie pentru a putea fi şofer de tir?
Chiar nu ştiu ce trebiue sa fac, unde pot invata de aceasta meserie?

Răspuns Câştigător
| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Eu nu răspund pentru fundă!
Avem aşa
A - Motociclete, iar la A mai intră şi A1, AM, care sunt scuterele şi motociclete cu capacitate mai mică
B - Maşinile mici, gen autoturisme care au max 3, 5 tone şi/sau 8+1 locuri
B + E - Autovehicule cu remorcă care depăşeşte 750 kg, ce are până în 750 kg se poate conduce doar cu B
C - maşinile care depăşeşc 3, 5 tone
C + E sunt maşinile care au remorcă şi masa lor depăşeşte 12 tone
D - autobuze sau micrbuze ce au mai mult de 9 locuri
D + E - autobuz plus o remorcă care depăşeşte 750 kg
Tr - tractor
Apoi mai sunt categoriile speciale pentru tramvaie şi troleibuze
Cu B poţi conduce maşini, autoturisme, dube, autoutilitare care au maxim 3, 5 tone iar pentru remorcile care depăşesc 750 kg ai nevoie de categoria E. Fără categoria E poţi conduce maşina cu remorca care are maxim 750 kg. Tactorul poţi să-l conduci dacă ai categoria C. Era să uit, cu B poţi conduce şi microbuze dar să nu aibe mai mult de 8 locuri plus al şoferului, adică 9 în total.

10 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Ca sa devii sofer pe tir trebuie sa ai in special categoria B de inceput si sa obtii categoriile C, C+E si atestatele card tahograf, atestat transport marfa si agabaritic. cred ca astea sunt.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Întâmplare sau nu, sunt instructor auto cat. B pentru a putea fi şofer de tir ai nevoie de mai multe:
- e obligatoriu să deţii categoria B
- vârsta de 21 de ani împliniţi
- apoi dacă cunoşti o şcoală de şoferi sau un instructor atestat în categoria C poţi lua legătura cu el pentru orele necesare pregătirii în conducere.
Eu sunt din Sălaj. De obicei poţi face şcoala în judeţul în care ai domiciliul. Majoritatea şcolilor au sediul la oraşe, de altfel unde se fac şi orele de pregătire, prin oraş. Eventual dacă mai ai şi alte nelămuriri, mă poţi contacta.

| raMLesS a răspuns (pentru Florin_Chiba_1988):

Nu prea mă pricep chiar aşa bine dar de câte clase ar nevoie pentru a devenii şofer de tir, pentru a putea conduce tir cu remorcă?

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru raMLesS):

Din câtă legislaţie cunosc eu ştiu că şi 8 clase sunt destule, doar să nu ai probleme cu ochii, şi chiar dacă sunt se pot corecta cu ochelari. Dar asta o să îţi dea un rezultat când vei merge la analizele necesare pentru dosar.

| raMLesS a răspuns (pentru Florin_Chiba_1988):

Câte categorii sunt, adică B, C, C + E şi mai câte? Îmi poţi spune te rog utilităţile categoriilor? Ce pot conduce cu acele categorii?
Funda.

| raMLesS a răspuns (pentru Florin_Chiba_1988):

Deci astea-s toate categoriile, mulţumesc mult.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru raMLesS):

Nu ai de ce! Mult succes!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Florin_Chiba_1988):

Un mic amendalent: C - maşinile care depăşeşc 3, 5 tone, si sunt destinate transportului de marfuri si mareriale.winking

| raMLesS a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Intrebarea a fost pusa acum vreo 2 ani cand eram putin cam batut in cap, dar mersi oricum happy.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru raMLesS):

Eu nu răspund pentru fundă!
Avem aşa
A - Motociclete, iar la A mai intră şi A1, AM, care sunt scuterele şi motociclete cu capacitate mai mică
B - Maşinile mici, gen autoturisme care au max 3, 5 tone şi/sau 8+1 locuri
B + E - Autovehicule cu remorcă care depăşeşte 750 kg, ce are până în 750 kg se poate conduce doar cu B
C - maşinile care depăşeşc 3, 5 tone
C + E sunt maşinile care au remorcă şi masa lor depăşeşte 12 tone
D - autobuze sau micrbuze ce au mai mult de 9 locuri
D + E - autobuz plus o remorcă care depăşeşte 750 kg
Tr - tractor
Apoi mai sunt categoriile speciale pentru tramvaie şi troleibuze
Cu B poţi conduce maşini, autoturisme, dube, autoutilitare care au maxim 3, 5 tone iar pentru remorcile care depăşesc 750 kg ai nevoie de categoria E. Fără categoria E poţi conduce maşina cu remorca care are maxim 750 kg. Tactorul poţi să-l conduci dacă ai categoria C. Era să uit, cu B poţi conduce şi microbuze dar să nu aibe mai mult de 8 locuri plus al şoferului, adică 9 în total.

| Boxyoru a răspuns:

Ma eu am dat pentru cat b nu mi-a cerut nimic de la scoala cate calase am si etc... pe scurt daca stii sa citesti si sa scrii si nai plobleme cu ochi poti sa ai si o clasa ca tigani si stie macar sasi scrie numele si au permis de conducere si ei nu stiu ce ii aia amenda penala sau contraventinala sa fim seriosi ai bani ai permis toti bastani cu bani au permis in Timisoara si au prioritate in unele intersecti si se opresc ei sa ma lase sa trec ca habar n-au ce au de facut in intersectie dar ei nu cunosc indicatoarele laughing)) is lamurit nu de aia sunt atatea acidente si prosti in fine intrebare era despre altceva