| RyNn0 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa devin SOFER DE TIR?

Sint in clasa a 10-a. dupa ce termin vreau sa devin sofer de tir si vreau sa stiu ce trebiue sa fac pentru aceasta, trebuie sa am studii superioare sau nu, unde pot invata de aceasta meserie?
Din cate stiu trebuie sa am categoria B care o fac la 18 ani, si la 21 de ani categoria C, nu?
Dar ca sofer pe masina de gunoi? Am avut un prieten care lucra sofer pe masina de gunoi in alta tara si avea salariu de 1000 lire.
Vreau sa stiu si cu cat se plateste sofer pe tir si sofer pe masina de gunoi.
Scuzati categoria...
Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

In primul rand ai nevoie de bani, scoala te costa in jur de 2000 - 3000 lei cu atestatul de marfa si cardul tahograf. Ai nevoie de 21 de ani sa scoti C si CE dar inainte la 18 faci B si profiti ocazia sa conduci masina sau o autoutilitara de la o firma de curierat ca sa nu stai de pomana, te adaptezi la traficul din oras, etc. Ai de dat multe examene partea mecanica la autotren e destul de usoara fata de intrebarile care vin la B numai ca la teorie cand dai examenul de atestat vorbesti cu unu sa copiati pentru ca vin niste intrebari care nu vi le explica in clasa. Dupa aia il cinstesti cu ceva, eu am dat 2 ceaiuri la doamnele care ne supravegheau. Ai de dat 2 examene teoretice si 2 practice sa scoti C CE apoi 1 examen teoric scris, altul pe pc pentru atestatul marfa si dupa aia o sa dai din nou proba de condus pe camion fara remorca si o sa te intrebe unu de la ARR timpii de condus si pauza, normele de siguranta in caz de belea (o sa conduci pe la periferie si retur cine o cadea in fine). Studii nu sant necesare pentru ca nu are legatura un autotren cu liceu sau facultate, volanul il invarte orice om care nu e betiv si sanatos. Cand termini cu toate si ai la mana permisu, cardul tahograf si atestatul (cardul si atestatul iti vin in maxim 2 luni) dar poti face o reclamatie la opc sa le faca mai repede pentru ca costa multi bani - ma contactezi si te iau la firma unde plec eu Hartl Trans. E austriaca si din Timisoara pleaca multi fara experienta ca in ziua de azi multi sant idioti si nu angajeaza incepatori. La o firma straina niciodata nu o sa repari camionul si nici roata nu ai voie sa o schimbi, vine mecanicul cu o duba si repara avariile. Salariul la firma unde intru eu dupa 6 luni ajunge la 2.000€ pe luna si mai sant alte firme care platesc 3.000€ pe luna depinde de caz, un lucru e cert, multi soferi au probleme in familie si ajung la divort sau inselat asa ca viata de camionagiu implica singuratate altfel te poti astepta la orice.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sofer pe masina de gunoi... ai planuri marete. cu 1000lire mori de foame in UK.

ai rabdare pana la 21 ani, iti iei permisul si pe urma cersesti un loc de munca fara experienta

| ZbarMario a răspuns (pentru suntserios):

Hai că mori de foame cu 1000 lire daca e

| LoveSleep a răspuns:

Stai așa că vine Șofer și îți explică.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandr a răspuns:

Mai bine ai pune botu` pe carte si ai invata o meserie in care se castiga mai bine!

| Detecktkt a răspuns:

Alexandra, pune tu botu pe carte si stai acasa dupa ce primesti diplomele...
Daca nu poti da un sfat, nu manca c*cat aiurea pe aici.