Întrebare recomandată | dorinilusca97 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa devin SOFER DE TIR? Sint in clasa a 9-a. Dupa ce termin vreau sa devin sofer de tir si vreau sa stiu ce trebuie sa fac pentru aceasta. Trebuie sa am studii superioare sau nu? Unde pot invata de aceasta meserie?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Trebuie sa ai o vedere perfecta, sa fi nefumator pentru ca un fumator sefer de tir la 40 de ani e terminat din cauza tutunului, trebuie sa faci mult sport cand nu esti in cursa, altfel vei avea probleme cu coloana si cu circulatia sangelui extrem de mari.

Ca specializare minim 12 clase, acum sunt 10 minim dar vor baga minim 12, trebuie la 18 ani sa dai de permis categoria B, apoi la 24 de ani categoria C, numai la 24 de ani poti deveni sofer de tir pana atunci nu poti da de permis conform legislatiei.

Pana la acea varsta este bine sa faci o scoala de mecanici auto si sa inveti minim engleza daca nu ceva mai multe limbi straine. Te ajuta engleza, franceza, germana, rusa, spaniola, italiana dar preferabil engleza si rusa!

| dorinilusca97 explică (pentru FurtunaDiesel):

Salut,am asa o intrebare la dvs.:soferii de tir trebuie sa aiba camioanele lor sau iti dau masina de acolo de unde te angajezi?

| mgtow a răspuns (pentru dorinilusca97):

Nu se respecta tot ce a spus Furtuna... legislatia prevede incepand din 2013 si daca va fi adevarat in cel mai rau caz. 21 de ani pentru C si C+E - 24 pentru D, D+E, Tv si Tb. Angajarile nu se fac pe baza de studii si e cert ca iti cer vechime la B ca sa poti intra cu alt sofer pana prinzi experienta ca sa conduci singur. Primesti camion de firma dupa ce ai cateva luni de sofat cu alt sofer si inveti minunile care iti vor fi utile cand mergi singur, ceva mecanica si manevre de masalier care sant foarte importante.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru mgtow):

Da, ma scuzi 21 de ani, ai dreptate, eram la munca si foarte ocupat si nu stiu de ce am fost derutat! Referitor la studii cere minim 10 clase acum legislatia pe 2013, dar in UE sunt 12 clase, deci se va schimba si la noi!

| mgtow a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Ca sofer profesionist sant destui fara minim de studii dar ce sa bage 12 clase, aiurea imposibil sa se implementeze asa ceva. Foarte putini au facultate sau liceu fiind tiristi, eu am 10 clase si nu am auzit vreo firma sa ceara studii pentru a sofa nici in UE nu se cer stai linistit (nu stiu unde ai auzit asta dar pare amuzant).

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru mgtow):

Pai fara 10 clase nu poti da de permis categoria C!
In Turcia se cer 12 clase si atestat de mecanic auto, in Rusia facultate de mecanica, in Danemarca, Franta si Germania cer 12 clase!

| mgtow a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Daca nu ma crezi pe mine in legatura cu studiile intreaba-l pe Ioandelasal. Si mai vorbim.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru mgtow):

Nu e in domeniu auto Ioan si nici nu am nevoie de lamuriri pentru ca lucrez zilnic cu asta!

| mgtow a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Da ciuciu banana la noi in Romania se zice ca trebuie certificat de absolvire si nu ti-l cere asa e peste tot si la atestat omule mi s-a spus ca se rezolva fara probleme si fara spaga ma ajuta si iau chestionarele cand dau examenul; iti zic eu ca orice taran sau om fara studii minime conduce un camion si asta nu se va schimba niciodata in nici-o tara din lumea asta.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru mgtow):

Cand te opresc inspectori de trafic ai ARR cer:
- Permis;
- Buletin;
- CERTIFICAT DE STUDII;
- Talon;
- Asigurare;
- Taxa de drum;
- Card tahograf;
- Atestat de transport;
- Aviz de insotire a marfii;
- Acte de provenienta a marfii;
- In cazul in care esti in afara UE pasaport!

Fara certificat de studii te iau aia la 3!

| mgtow a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Si eu cunosc un taran care nu a avut probleme pentru ca nu i-au cerut dovada de studii, si nici nu avea asa ca a scapat cu bine. Nu mai speria omul pentru ca fiind sofer nu se cer studii in domeniu nu am auzit pe nimeni sa fie amendat pentru asta.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru mgtow):

Nu in domeniu ma berbecule. Cer 10 clase nu a zis nimeni de studii in domeniu. Nu stiu ce tarani cunosti tu dar daca ala a scapat o-data nu inseamna ca nu sunt alte zeci de persoane care s-au ales cu dosare penale!

| mgtow a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Da sigur, aberezi omule si in chestionarele de la atestat apar intrebari de acte pentru a conduce legal un camion sau autotren si nici vorba de certificat de studii. Nu stiu de unde le scoti pe astea dar o sa dea raspuns ioan si ai sa vezi ca nu ai dreptate in privinta asta.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru mgtow):

Bine prietene. Pijamaua pe tine si la somn!

| Ioandelasal a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Ai dreptate, nu sunt in domeniul auto, dar sunt jurist si stiu destul de bine legislatia rutiera.
Nicaieri in legislatia rutiera nu exista prevazute conditii de studii, important este sa stii citi si scrie.
Pentru edificare iti redau prevederile din Ordinul MAI nr.268/2010, in care se prevede ce trebuie sa contina un dosar pentru examenele de permis:
"ART.6.(1) La data programãrii, respectiv la data susţinerii probelor de examen, candidaţii trebuie sã îndeplineascã, potrivit legii, condiţiile de vârstã, sã fie apţi din punct de vedere medical, sã facã dovada pregãtirii teoretice şi practice prin cursuri organizate în condiţiile legii şi sã nu se afle în una dintre situaţiile prevãzute la art. 24 alin. (6) din ordonanţa de urgenţã.
(2) Dosarul de examinare trebuie sã conţinã urmãtoarele documente:
a) cererea-tip, semnatã de candidat, al cãrei model este prevãzut în anexa nr. 1;
b) fişa de şcolarizare pentru conducerea autovehiculelor, emisã de unitatea autorizatã, al cãrei model este prevãzut în anexa nr. 2;
c) certificatul de cazier judiciar, în termenul de valabilitate;
d) copia actului de identitate valabil;
e) chitanţele de platã a taxelor aferente obţinerii permisului de conducere;
f1) copia permisului de conducere ori a dovezii înlocuitoare cu drept de circulaţie; sau
f2) originalul permisului de conducere şi traducerea legalizatã a acestuia, în cazul permiselor de conducere obţinute în statele membre ale Uniunii Europene, în statele semnatare ale Convenţiei asupra circulaţiei rutiere, încheiatã la Viena la 8 noiembrie 1968 şi ratificatã de România prin Decretul nr. 318/1980, sau în statele care au încheiate tratate cu România în domeniul de reglementare al prezentului ordin, dacã se solicitã obţinerea unor noi categorii/subcategorii;
g) documente care sã facã dovada domiciliului sau reşedinţei în România, în cazul strãinilor, ori a rezidenţei normale sau a faptului cã se aflã la studii în România pentru o perioadã de cel puţin 6 luni, în cazul cetãţenilor statelor membre ale Uniunii Europene sau ale Spaţiului Economic European;
h) declaraţie notarialã din care sã rezulte cã nu mai posedã un alt permis de conducere eliberat de o autoritate strãinã sau cã dreptul de a conduce nu a fost suspendat ori anulat - numai pentru strãinii şi cetãţenii statelor membre ale Uniunii Europene sau ale Spaţiului Economic European, precum şi pentru cetãţenii români cu domiciliul în strãinãtate care nu prezintã documentele prevãzute la lit. f1) sau f2), dupã caz;
i) acordul scris al pãrinţilor, tutorilor, curatorilor sau al persoanelor în îngrijirea ori supravegherea cãrora se aflã candidaţii cu vârsta cuprinsã între 16 şi 18 ani care solicitã obţinerea permisului de conducere pentru subcategoriile A1 şi/sau B1;
j) documente care sã facã dovada cã se aflã în una dintre situaţiile prevãzute de art. 116 alin. (1) din ordonanţa de urgenţã - numai pentru persoanele aflate în unul dintre cazurile prevãzute la art. 24 alin. (6) din acelaşi act normativ."
Daca ar fi existat o conditie de studii s-ar fi prevazut si copia actului de absolvire a unor anumite studii (certificat de 8 clase, de 10 clase, diploma de bacalaureat, etc).
Prin Legea 203/2012 s-au facut unele modificari la OUG 195/2002 (Codul rutier), care vor intra in vigoare la 19.01. 2013. Nici in aceasta lege nu se pomeneste ceva de anumite studii.
Meseria se invata dupa obtinerea permisului de conducere, de la varsta de 21 ani, facand practica alaturi de un sofer cu ceva vechime, precum si cu ocazia obtinerii atestatului pentru transport marfa.

| mgtow a răspuns (pentru Ioandelasal):

Na furtuna acum e si vremea ta sa te imbraci cu pijamalele si sa imi dai un camion ca sa prind meserie laughing noapte buna si bine zis domnule Ioan.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu stiu legislatia dar dupa ce m-am intors din state in 2008 am fost 8 luni instructor categoriile A, B, C, E. Pentru inscrierea la scolile de soferi trebuie fisa de scolarizare eliberata de scoala unde a absolvit, din care sa reiasa ca respectivul cursant a facut minim 10 clase, sau diploma din care sa reiasa acelasi lucru. Acum 10 minute am sunat la scoala unde am fost angajat si mi-au confirmat, nu pot inscrie la cursuri persoane care nu au minim 10 clase. O alta dovada este lista de acte necesare conducatorului auto pentru deplasarea in afara uniunii europene.

Din cate stie persoana careia i-am cerut informatiile (Proprietar si instructor al unei scoli de soferi din `91) acest act este cerut de Autoritatea Rutiera Romana si Autoritatea Internationala de Transport Rutier!

Daca nu ar fi necesare cele 10 clase scolile de soferi nu l-ar solicita dovada pentru inscriere!

Ce spui tu ca meseria se invata alaturi de un sofer mai vechi... daca nu te nasti cu pasiune, talent, darul de a conduce, nervi necesari si nu in ultimul rand reflexele atunci esti "La revedere, va spuneam, la revedere"... nu te poate invata nimeni. O persoana care nu are talent la condus e ca si cum m-ai pune pe mine sa cant, pot sa ma invete si Edvin Marton cu Judith Ermert acompaniati de orchestra din Viena sau Berlin ca tot degeaba!

22 răspunsuri:
| PotatoMustDie a răspuns:

Iti trebuie carnet de sofer categoria C.

| Assu53 a răspuns:

Mai ai mult pana atunci happy e cam greu tianand cont ca trebuie sa faci scoala de profesionisti happy dupa care va trebuii sa dai de atestat happy vei pierde cam un an asa cu scoala si cu atestatelewinking bafta multa happy

| ralucutzica a răspuns:

Trebuie sa ai minim 10 clase.Bafta

| mgtow a răspuns (pentru ralucutzica):

Nu ai dreptate vezi ce a spus ioandelasal.

| Fichioș_Iulian_1994 a răspuns:

Domnule FurtunaDiesel cine te-a pacalit ca la 24 ani poti deveni sofer profesionist? Eu la 18 ani, am luat B, C si CE. Acum sunt sofer profesionist, conduc un ansamblu cap tractor+semiremorca MTMA 40tone, sunt angajat cu acte in regula si conduc in toata Europa. Am 20 ani. Nu mai vorbiti prostii.

| Gavrău_Gaby_1990 a răspuns:

Trebuie sa ai cel putin 11 clase pentru a lua permisul categoria B C. pe urma la 21 de ani vei putea sa dai pentru E ca sa ai posibilitatea sa devii sofer de tir, in cele din urma pe la varsta de 22 de ani maxim vei avea toate atestatele si permisul. succes