Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cauciucurile de iarna, ( noi, putin uzate sau re-esapate) sunt obligatorii de la 1 noiembrie, dupa cum au hotarat cei de la Min. de Interne SAU doar de la "prima ninsoare"?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauciucurile de iarna sunt obligatorii doar cand circuli pe zapada, gheata sau polei, nu exista o data calendaristica de la care sa fie obligatorii.
Nu exista o hotarare in acest sens, se pare ca multi fac confuzie datorita intrarii in vigoare a prevederii respective de la data de 1 noiembrie 2011.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles treaba asta, era doar data de 1 noiembrie care circula ca si zvon ca ar fi ziua din care sunt obligatorii (montate) cauciucurile de iarna. faza care-i de fapt? dimineata la ora 6 este polei sau drumu e destul de inghetat dar de la amiaza incolo mai da soarele si drumurile isi schimba "constitutia" la suprafata. asta e nasol, ca politia poate jongla cu treaba asta, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot ce se poate, daca circuli pe polei trebuie sa le ai.

| 0rlando a răspuns:

Uite aici este explicat tot.
http://www.realitatea.net/......58027.html

| IMC90 a răspuns:

E sinucidere curata sa pui cauciucuri re-esapate pe fata. In rest, fiecare dupa buget si necesitate.
Sunt obligatorii doar daca suprafata carosabila are gheata/zapada/polei.

| drhotzu a răspuns:

Asculta si asculta bine ca nu imi place sa ma repet:
de la data de 1.11. 2011 laughing)) ce data misto, cauciucurile de iarna sunt obligatorii in conditiile in care mergi drumuri acoperite de gheata, zapada sau polei. deci ca un exercitiu de imaginatie: daca este 1 iunie si mergi la balea, si tu in mod normal ai cauciucuri de vara ca na e vara, si la balea e gheata cum se mai intampla, atunci risti sa iei amenda daca dai de un militian suprazelos... deci nu are nici o treaba cu data, ci cu conditiile meteo!
ai inteles? daca nu asta este suna la politie si lamureste-te!

| kamy01 a răspuns:

Pentru siguranta ta e bine sa le ai puse. la o adica daca ai facut un mic accident sau alcv o sa pici tu, drept ca cica nai avut ''cauciucuri ''iarna.

| axwell15 a răspuns:

Acum o saptamana mi-am pus cauciucuri re.esapate si prind foarte bine happy si dupa data de 1.11. iti iei amenda doar daca e gheata, polei..in rest nu au nimic cu tine daca asfaltul este uscat. Nu stiu pe unde am auzit ca amenda este destul de mare.Salut happy

| danro a răspuns:

Sunt obligatoriu daca e polei, zapada...