| dannydeejay a întrebat:

Sunt obligatorii cauciucurile de iarna pentru motoscutere dupa noua lege?
Raspunsul pertinent primeste fundahappywinking

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin motoscuter, in legislatie nu exista asa ceva. Daca se incadreaza la categoria moped(vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) nu sunt obligatorii cauciucurile de iarna deoarece mopedul nu este considerat autovehicul, conform OUG nr.195/2002 iar anvelopele de iarna sunt obligatorii numai pentru autovehicule. Numai bine!

| dannydeejay explică (pentru Ioandelasal):

Moped cu capcitate cilindrica sub 50 cmcbig grin

| dannydeejay explică (pentru Ioandelasal):

La moped ma refeream...

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu, fiindca nu ai voie sa iesi cu scuterul pe zapada sau gheata conform legislatiei. Uite aici dovada http://www.emaramures.ro/......ie-rutiera deci oricum nu iesi cu el iarna, nu ai de ce sa iti faci probleme de cauciucuri de iarna!

| ADRYAN12 a răspuns:

Nu cred... ar fi culmea sa le schimbi si la bicicleta cauciucurile de vara cu cele de iarna