| Myhay94 a întrebat:

Ce ati alege si de ce? BMW 520i sau Fiat Marea Weekend?

6 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Depinde de bugetul tau...
Daca ai peste 3500 euro ia-ti bmw.

| Maioru a răspuns:

Nu poti sa compari un BMW cu un Fiat niciodata.Tu vrei sa-ti mai si motivez? Cum sa compari o masina germana cu una italiana?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Maioru):

Pai, sa vedem. Amandoua au 4 roti, amandoua au volan. Iar ca tehnologie a motoarelor italienii sunt peste nemti (sa te uiti la Alfa Romeo ce putere scoate din niste litraje de tot...) Nemtii la ora actala n-au niciun fel de tehnologie unica pe marcile lor, singura lor tehnologie proprie (care era TDI pd-ul) au abandonat-o, trecand la TDI cu rampa comuna (ca si celelalte marci) pe motiv ca isi atinsese limitele. Nimic din ce gasesti pe masinile nemtesti nu este unic in lume (cum sunt motoarele Multi-Jet sau Multi-air de la Fiat)
Iar daca vorbim de fiabilite te anunt ca nu se mai fac masini ca pe vremuri. Toate rezista cam la fel acum. (intr-adevar, Fiaturile vechi nu erau deloc fiabile dar s-a schimbat mult lucrurile din 2007 incoace)
Ce zici tu era valabil prin anii 90.

Nu mai e nevoie sa-ti zic ca italienii au niste marci sport cunoscute in toata lumea, care bat orice masina nemteasca la fundu gol la toate capitolele.

| RB26DETT a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ai foarte mare dreptate aici! referitor la intrebare, daca ai bani de 520, nu iti lua BMW! nu! seria 5 este cea mai stricacioasa serie de la BMW, in caz ca se strica[ mai la toate modelele bmw ] manopera te costa foarte foarte mult! si nu se merita! ia-ti un volvo s60! o masina adevarata, de lux, fiabila, sigura, cu motoare adevarate ce iarna dau fum oricarui alt motor [ am un v40 din 97' 2.0i ce a pornit la -20 de grade cu motorul rece la sfert de cheie] recordul mondial la km parcursi e stabilit de un volvo din 66 ce il vezi inca pe strazile din statele unite, aproximativ 5 milioane de KM este inscris in cartea recordurilor. volvo se afla pe locul 4 in lume la fiabilitate, pe locul 3 fiind mercedes si pe 1 si 2 2 marci japoneze, se afla pe locul 2 in lume la rezistenta in timp, se afla pe locul 1 in lume ca siguranta, orice sistem de siguranta si stabilitate [majoritatea sistemelor de stabilitate, nu toate] au fost creeate de volvo! vezi esp? e de la volvo, vezi airbaguri laterale pe la genunci in spate laterale etc... au fost inventate de volvo, vezi atatia senzori in oglinda centrala? au fost inventate de volvo. a meu are 400 000 km si duce foarte bine, sprinten si ager. uita-te la asta intr-un v40 cum se rostogoleste cu masina http://www.youtube.com/watch?v=DU61MsU9CTs

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru RB26DETT):

Nu mai stiu ce motoare are Volvo acum. Stiu ca cel Diesel e facut de Peugeot in parteneriat cu Ford dar de cel pe benzina nu stiu nimic.

| RB26DETT a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Sunt doar 2 motoare diesel luate de pe ford, cu mici imbunatatiri 1.6 si 2.0 [astea le stiu eu] si din ce am aflat eu sau nu stiu exact 2.0i de pe v40 este de renault dar totusi merge excelent... dar in ziua de azi de geaba scrie X in acte daca masina are motor de Y cu designul de pe Z si sasiul de pe V, cam asa sunt toate marcile, nici una nu face propriile masini, de la proiectare pana la finisare, toate marcile se imprumuta cu cate ceva de la altele.