| numesiprenume0 a întrebat:

Ce consecințe negative pot apărea dacă am virat roțile fără ca mașina să fie pornită și nici măcar contactul pus? Ford Focus 2016. Pe moment nu m-am gândit la consecințe, dar azi un amic mi-a zis că mașina pare să tragă dreapta și imediat mi-a sărit gândul la ce am făcut. Dacă este vreo problemă apare vreun martor în bord? Cum îmi pot da seama dacă au apărut probleme, fără a merge la service? Ofer funda!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca are servodirectie, cum ai reusit sa faci asta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cum ai reusit sa faci asta, daca contactul nu este pus volanul se blocheaza

| relian a răspuns:

Nu este nici o problema, rotile poti fi virate si fara motor pornit.Singura problema ar fi ca trebuie sa tragi tare de volan, sa d epui ceva efort sa poti face asta.
La masinile care au directie hidraulica, poate iesi nitel fluid de ala afara, pe la acel bidon unde pui acel fluid, dar nu se intimnpla nimic rau, asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.
Masinile is facute sa fie virate si cu mootorul oprit, cand ai problema la motor, cand trebuie sa duci masina impinsa, trasa etc, ce faci? Trebuie sa virezi, o faci mai greu, mecanic, fara sa se intimple ceva rau.
Nu apare nici o lumina la bord, nu are cum, sau pentru ce.

| anonimg a răspuns:

Singura problemă este aceea că roțile se vor bloca. Dar ele se vor debloca când contactul va fi pus. Dar asta nu este o problemă în sine, și de aceea nu are cum sa se aprindă vreun martor la bord.