| Stra1nul a întrebat:

Ce inseamna sa ai carnet de sofer profesionist? Am auzit de multe ori. Adica sa ai toate categoriile si sa ai si licenta de transport? Sau cum?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Nu e neaparat sa ai toate categoriile.
trebuie insa sa ai atestat (licenta) si asta sa-ti fie meseria.

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

In adevaratul sens al cuvantului inseamna sa ai ca si meserie soferitul, sa fii angajat ca si sofer.
Popular insa, sofer profesionist este denumit un sofer care detine cel putin categoriile B, C si E. Cred ca aceasta expresie vine de la faptul ca in economia socialista nu puteai sa te angajezi ca si sofer decat daca aveai minimum aceste trei categorii, indiferent de categoria autovehiculului pe care urma sa il conduci.