| Strepix a întrebat:

Merita BMW e90? 2006-2008, atat 2.0 diesel cat si 2.0 benzina, în jurul prețului de 4000 de euro. Sunt stricacioase? Sa ma orientez spre altceva? Alta varianta ar fi Jetta 1.9 tdi

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Masina se incadreaza in niste standarde de calitate, cu noroc si in functie de cum a tratato doar daca era 1 proprietar o sa tina multi ani, cati? Nimeni nu stie - doar daca o scoti sambata si duminica in rulaj sigur rezista 20 de ani

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La 2.0 diesel e vestita problema a lantului de distributie in spatele motorului, altfel e un motor ok, imi place cum trage. Cu benzinarul nu am mers.
Jetta 1.9 TDI are putere mica, si mai apar probleme minore pe ici-colo. Tabla este proasta pe generatia aia de VW.

| Sofer a răspuns:

Merita doar dacă găsești un E90 cu navi ca e urat bordul ala fără.
A doua varianta ar fi Passat b6 2006 2.0 TDI.
Daca nu as găsi un E90 sa îmi placa. As lua Passat.

| romeo78 a răspuns:

O întrebare cu 2 răspunsuri. Pentru fițe BMW, pentru zi de zi, utilitar, Vw Jetta, 2.0 tdi cu comonraill.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Ambele motoare diesel sunt reusite ( e90 diniante de 2007 au vechiul motor M47 cu distributie in fata). Pretul la piesele de BMW sunt oleaca mai mare dar si masina e din clasa superioara si mai sportiva. Dupa mine, daca cauti sportivitate du-te pe BMW si daca cauti o masina mai ieftin de intretinut du-te pe VW.