| Strepix a întrebat:

Am un buget in jur de 4000+ euro si m-am gandit la două mașini. VW Passat B6 1.9 TDI (2007/2008) sau Audi a4 Break(voiam berlina dar bănuiesc că sare de buget) 2.0 tot diesel (2007)
Voi ce spuneti, care e mai ok? Sau poate aveti alte recomandări.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

VW Passat

| siriusblack98 a răspuns:

Omule,la 4k euro iti iei o skoda octavia din 2010-2011 si iesi mai castigat.Cauta sa nu mai iei masina sub anul 2010 si in special diesel.De ce? Costurile sunt mai mari la intretinere, acum e perioada cand pica de pe ele iar motorina se va scumpi ca dracu.Iti vorbesc de costuri ca la 4k euro este clar ca nu esti chiar magnat imobiliar, sa fim seriosi ca omul se mai uita si la portofel cand pica de pe masina.

| Simpatic a răspuns (pentru siriusblack98):

Poate ca este cum spui tu, dar o masina cu an mai bun dar cu pret mai mic pierde ori la capitolul imbunatatiri ori nu este chiar ok ca si lipsa de vicii, in rest iti dau dreptate.
daca ar fi dupa mine, comunist cum aflu ca spun anumiti copii pe aici, nu as permite ca in tara mea sa se cumpere decat masini noi, caci nu uitati un lucru stiu ei strainii de ce dau harburile spre vanzare la o perioada incepand cu 5 ani, si acum pe voi va intreb de bune le vand?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu-s constient ca Skoda la capitolul optiuni nu se compara cu WV sau Audi, dar omul n-are nici buget de 20k euro din cate se intelege.Eu stiu pe propria piele ca o masina cu mai multe optiuni inseamna mai multa cheltuiala si mai multe vizite prin service.Cu toate ca nu detin Octavia, la capitolul vicii am de 10 ori mai multe exemple pentru WV si Audi (modelele alese de el).Pe multe masini le ridica doar emblema si atat.Altele isi merita stima pe deoparte. Spre exemplu Mercedes este o masina de care n-am ce comenta.Nu mi-o permit dar am condus prin intermediul jobului mai multe modele.Ireprosabila.

| Strepix explică (pentru siriusblack98):

Multumesc pentru propunere, am sa țin cont. Voiam pe diesel deoarece este mai ieftin si consumul este mai mic. Ținând cont ca stau la țară si conduc mai mult in afara orasului.
Totusi, ai putea sa mi dai si alte modele, in afara de Skoda?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Strepix):

Vrei exclusiv diesel sau merge si benzina?

| Strepix explică (pentru siriusblack98):

Mereu am fost între diesel si benzina, chiar nu stiu ce sa aleg. Deci imi poti propune, cum doresti.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Strepix):

Seat Altea benzina 1.4, la 4k euro il iei din 2010; Opel Corsa Diesel berlina, la 3, 2k euro il iei din 2010, la 4k euro il iei si din 2012; Ford focus facelift diesel, la 4k euro il iei din 2011 varianta break 1.6; Ford S-MAX la 4k euro il gasesti din 2009 varianta 1.8 diesel Sau preferatul meu, Ford Fiesta cum are o ruda 1.6 diesel din 2010 il iei lejer cu 4k euro si foarte buna masina. Astea toate sunt masini usor de intretinut, consum mic si cu review-uri bune per total.

| SoulReaver a răspuns:

Paaai si care e diferenta? Stii ca ambele masini sunt facute de grupul Vag. Bine Audi ar trebui sa fie varianta mai luxoasa decat Vw. Cauta si vezi dotari si care iti place mai mult. Ambele sunt masini fiabile.

| Simpatic a răspuns (pentru SoulReaver):

No offence dar masini fiabile la 400k km reali? nu prea cred, da masinile din grupul vag au fost cele mai fiabile dieseluri in trecut, dar nu acum. daca s-ar putea da timpul inapoi si ti-ai putea lua b6 nou da am putea vorbi de masini fiabile, sau numai cunosc eu definitia acestui cuvant.

| SoulReaver a răspuns (pentru Simpatic):

None taken, acum omu nu vrea un vw passat din 2000 2001 1.9 cu pompe diuse. Alea au fost masini si la tabla si motor. Acum vai si amar. In opinia ta care e o masina fiabila?

| Simpatic a răspuns (pentru SoulReaver):

I hate VAG I HATE DIESEL happy gasoline power