| Vali215 a întrebat:

Ce mașina merită 2500 de euro? Ăsta e bugetul.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un dispozitiv de mobilitate electrica, pentru drumuri intinse - trenul https://www.youtube.com/watch?v=fduOUah5nvY

| Frank51 a răspuns:

Asta e foarte subiectiv, pentru mine merită un A4 B6 2 litrii benzină, pentru tine poate merită un Logan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacia 1310.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Prima si cea mai buna Logan/Sandero pentru Romania. Cumperi unu cu motorul 1.4 MPI (extrem de fiabil) si AC. Cea mai mare problema a lor e rugina dar daca nu are atunci nu o sa ai probleme pe termen lung cu ele. Dupa daca vrei ceva de la o firma mai ok ca confort si siguranta cauta corsa d sau clio 3 (tot benzina). Daca vrei ceva mai mare atunci eventual un golf 4 1.6 MPI, Megane 2 1.6 MPI. Pt diesel as lua ceva cu motorul 1.9 TDI sau 1.4 TDI de la VW (golf 4, polo 4 ). Stiu ca in bugetul asta se poate gasi si Passat, Seria 3, A4 sau alte masini cu 130+ cp dar deja acelea au 300.000-500.000km si e vai de ele. Evident exista si exceptii dar rare. In concluzie in bugetul tau, sa nu ai batai de cap, ceva cat mai noi si simplu pe benzina. Cred ca un best buy per total e un corsa d 1.2 mpi 80cp din clasa mica sau un megane 2 1.6 mpi ( sa fie facelift) din cea medie.

| Vali215 explică (pentru ClaudiuM1997):

Mersi, si da, am uitat să menționez, mă interesează cele pe benzină.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Vali215):

Pai cam orice pe benzina e ok indiferent de firma. As ocoli totusi pe cele VAG fiindca e posibil sa consume ulei. Cel mai reusit motor dupa mine e cel 1.4 MPI de la Renault ( gasit pe clio, megane, Dacia). Si cel 1.6 MPI e reusit. Dupa, alte motoare reusite sunt cele 1.2 si 1.4 de la Opel in bugetul tau. Eventual cauta un Astra G 1.4 MPI din 2005-2007. Are un disign mai vechi dar macar e o masina simpla, suficient de puternica, fiabila, ieftin de reparat dar totusi mai confortabila si sigura decat un Logan. Bafta! ( vezi ca 1.6 MPI de la opel tot asa e posibil sa consume ulei).

| Eisenheim a răspuns:

Nemții fac diesel,dar la benzinare nu sânt experți. Francezii fac benzinare dar la diesel nu sânt experți. Cum zicea cineva aici,da,Loganul e o alegere bună,benzină evident,în funcție de așteptările pe care le ai de la el,dar evita variantele cu gpl,sânt un pic mai sensibile. Vw e o alta opțiune,spațioasă,dar diesel e mai reușit. Ar mai fi Toyota unele modele. Totuși,ar trebui sa tii cont de un factor foarte important: orice ți-ai lua, ce faci după? Orice mașină necesita mentenanță, taxe, carburant, in funcție de cât și unde circuli cu ea, trebuie să te gândești bine la asta happy

| suntserios a răspuns (pentru Eisenheim):

Francezii fac benzinare dar la diesel nu sânt experți.

Deloc nu sunt experți. De aia până si Mercedes a folosit 1.5 si 1.6 dci de la Renault.

| Eisenheim a răspuns (pentru suntserios):

De acord, dar cate Mercedes diesel 1, 5 respectiv 1, 6 diesel circula pe străzi? Le putem număra ușor, au un sunet specific aixam diesel happy iar un injector pentru un 1, 5 diesel francez incepe de la aproximativ 1600 Ron, pe când o bujie pentru benzina e mult mai ieftină și o poți schimba acasă, gratis happy

| suntserios a răspuns (pentru Eisenheim):

Ce conteaza cate mercedes sun motoarele alea sunt? Sunt milioane de dacii, renault, nissan uri cu motorele alea. Si merg bine.

Nu inteleg comparația ta cu prețul unui injector. Nu era vorba de comparații. Eu atat ti am zis ca francezi fac chiar bine dieseluri

| GangstaRap92 a răspuns:

Asta e bugetul tau maxim sau mai ai si pusi deoparte pentru eventuale reparatii? La o masina sh, primele lucruri care le faci, dupa acte, este distributia si revizia de ulei si filtre.e lege..eu recomand un logan motor 1.4 1.6 mpi dar la accident sunt praf rau.un opel corsa d, megane 2, honda jazz, ford fiesta mk5...de evitat fiat albea si chevrolet aveo.