| BeBeRHv a întrebat:

Ce metode eficiente puteti sa-mi spuneti pentru dezaburirea geamurilor ( mai rapide ) sau sa nu mai inghete? Exclus solutiile pentru geamuri, anti'inghet nu doresc sa mai incerc chestiile astea mai rau face.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Pentru parpriz poti pune un nailon (folie) pe el, sub stergatoare si bagat intre portiera si stalp, asa zapada va sta pe folie, si va fi suficient sa iei folia si sa o scuturi si ai scapat de tot dezghetat-ul.
Cat despre aburire, am auzit aceasta metoda la un post de radio, (Nu am testat-o, dar nu vad de ce nu ar functiona) pui nisip de pisica intr-o soseta, o legi frumos si o pui pe bord, nisipul va apsoarbe umezeala si asa nu vei mai avea geamurile aburite.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Parasolar de ala argintiu, pus pe parbrizul curat. Ramane curat sub el, sunt sanse sa apara 'floricele' doar pe interior, dar putine.
Eu cand o gasesc deja cu gheata pe parbriz: pulverizator umplut cu spirt si lichid de parbriz de iarna, dau pana curge tot 'la vale'. Apoi dau si din stropitori si stergatoare (stropitori incalzite, lichid de iarna usor diluat cu apa). Pe interior, in cazuri extreme razuiesc putin, sau pulverizez putin spirt, in general treapta 3 de la ventilatie, chiar si cu motorul rece, sterg aburul o data cu o laveta care nu lasa scame, si merg asa. Apas si butonul de dezaburire care activeaza incalzirea din oglinzi, luneta, si am impresia ca are niste rezistente si la parbriz.

| Klandestin a răspuns:

Fac nu face. Pui un nailon sau un cearceaf pe parbriz, si despre aburit, asa-i iarna ce vrei. Iesi cu 10 min mai repede pornesti motoru si dai drumu la clima.