| Girly97 a întrebat:

Ce optiuni ar exista pentru un sofer incepator sa nu plateasca o suma mare de bani pentru asigurarea RCA avand in vedere varsta mea tanara si faptul ca nu am niciun fel de istoric iar din cauza faptului ca tatal isi foloseste masina zilnic pentru a merge la munca ar insemna ca as fi nevoita sa am propria mea masina?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O inscrii pe numele parintilor si gata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O pui pe numele unei rude mai în vârstă. Eu am înmatriculat mașinile pe numele părinților.

| Girly97 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ar exista un minus pentru noi?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Girly97):

Nu înțeleg la ce te referi.
Un dezavantaj ar fi faptul că dacă lovești ceva din vina ta, cu asigurarea pe numele altcuiva, acea persoană va avea preț mai mare la toate asigurările auto, o perioadă.
Eu am anticipat asta, și în loc să le mai înmatriculez pe numele tatălui (care avea permis), am început să le înmatriculez pe numele mamei, care nu are permis și nici alte mașini, decât ale mele.
Dar după 29 de ani, asigurarea devine suportabilă pe numele meu, deci următoarele le voi înmatricula eu.