| Delocimportant a întrebat:

Ce parere aveti despre masinile marca Kia? Sunt ok?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu mare lucru despre ele, dar le-am remarcat ca "masini misto".
Am una in familie, n-am auzit sa se strice vreodata ceva la ea, din 2007 pana acum. E chiar foarte simpatica.
Lucrez in domeniu, ce-i drept am parte doar de masini nemtesti si frantuzesti, dar aud macar zvonuri, despre masinile proaste. Kia nu e pe lista neagra, cel putin in zona mea.

| Delocimportant explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am gasit o Kia Picanto, din 2005, motor de 1.1. As dori sa o cumpar ca "prima mea masina". Costa 2000 de euro. Se merita? De aratat arata foarte ok, chiar impecabila, precum se spune. Imi spunea cineva ca sunt piesele scumpe la masinile marca Kia, fiindca sunt aduse din Korea (acolo fiind fabricata marca Kia), si ca nu are rost sa imi cumpar Kia? Chiar asa o fi?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Delocimportant):

Eu sunt de parere ca masinile cu piesele scumpe sunt mai ieftine la intretinere decat gunoaiele low-cost, cu piese la pret de piese de Dacie, facute de toate SRL-urile care n-au nici o treaba cu producatorul.
Iar despre fiabilitate, costuri intretinere si performante reale, nimeni nu-ti poate spune mai corect, decat proprietarii, asa ca iti recomand sa folosesti forumul Kia Romania www.clubkia.ro
Daca intrebi in stanga si in dreapta, e plin de paraleli care recomanda doar masini nemtesti, ca erau bune odata.

| Pardelian a răspuns:

Modelele din 2010 incoace sunt f reusite cu multe dotari si motoare fiabile. La reprezentanta daca e noua primesti garantie 7 ani care acopera tot din bara in bara cum i se zice