| huntsman44 a întrebat:

Ce parere aveti despre motorul 2.0 diesel de la volkswagen cod motor AZV 100 kw 136 cai? Ce probleme specifice are si cat de fiabil este? Ceva diferente intre el si cel de 1. 9tdi 131 cai?

1 răspuns:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Din ce am vazut pe net, AZV are injectoare BOSCH, 2 axe cu came si fara DPF. Motoarele 2.0 TDI euro 4 cu 2 axe cu came sunt de evitat. Pot sa aiba diferite probleme de la volanta, crapa chiuloasa, etc. Cel 1.9 e un motor mai vechi si mai simplu decat 2.0. fiind mai simplu e si mai fiabil. O alta diferenta e ca cel 1.9 de 131cp e euro 3 iar cel 2.0 e euro 4. In perioada asta as evita cu orice pret diesel euro 3. Daca vrei totusi un 2.0 TDI as merge pe un 2.0 TDI 140cp BMM ce e considerat cel mai reusit dintre toate sau unul BKD dar dupa 2007. Bafta!