| magma8 a întrebat:

Ce pot sa-i fac la masina sa porneasca?
Am folosit masina acum 3 zile, nu avea nici-o problema.S-o incalzit afara si nu am lasat nici-o lumina aprinsa sau muzica.Azi cand am vrut s-o pornesc nu mergea.Se auzea"vooosh", sunetul normal cand porneste o masina, dar dupa 1 secunda ceda tot.Credeam ca e bateria, dar tot merge(muzica, farurile, bordul, claxonul etc).Iar benzina are.Am vorbit cu cineva si o zis ca poate fi electromotorul...nush.Ce as putea sa-i fac? Iar daca sun la mecanic ce pot sa-i spun ca are?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca motorul porneste, dar moare dupa, problema e de aprindere sau de alimentare. Din moment ce acel cineva a zis ca e de la electromotor, o sa presupun ca nu porneste, ci doar incearca sa invarta, dar nu suficient.
Prima data ar trebui sa pui bateria la incarcat; chiar daca restul sistemelor merg, la pornire necesarul de putere este mult mai mare. Sau macar sa incerci sa ii dai curent de la o alta masina. Daca dupa asta motorul porneste, trebuie verificata incarcarea (problema de electrician, nu de mecanic).
Daca nici cu bateria incarcata (sau cu cabluri de pornire) electromotorul nu invarte suficient, probabil el este de vina si tot la un electrician trebuie sa ajungi.

| darrio2007 a răspuns:

Cum adica cedeaza tot? Ce cedează? Că nici un mecanic nu te-ar intelege.

| magma8 explică (pentru darrio2007):

Pai cand ii dau cheie se aude motorul ca porneste, dar apoi pur si simplu cedeaza dupa 1 sec.

| darrio2007 a răspuns (pentru magma8):

Poate fi o problema de alimentare sau pe la aprindere. Trebuie vazuta de un mecanic.

| relian a răspuns (pentru magma8):

Daca e cum spui, nu-i vorba de alimentare sau aprindere. Daca era alimentarea sau aprinderea cum zice cineva aici ar fi trebuie ca electromotoru sa invarta si un minut, dar la tine din ce spui dupa 1 secunda e gata. Daca e asa atunci inseamna ca nu invarte electromotoru, daca a stat cum spui se poate sa fi facut copndens pe la electromotor, se intampla destul de frecvent si lucrru asta.Deci cine ti-a zis car putea fi electromotoru tot ce se poate.Deci electromotoru poate fi bun doar ca are condens inauntru si nu mai cumpeaza bendixu ala sau cum ii zice.Ori poate fi defect.
Cand electromotoru e bun, bateria e buna si dai la cheie, ala roteste motoru zeci de secunde atunci electromotoru e bun. Daca dai la cheie si 1 secunda face cum spui e clara.

| Cioca_Adrian_2001 a răspuns:

Poate avea mai multe cauze, daca nu porneste poate fii din cauza electromotorului, bujiile, bateria(desi in cazul tau nu e neaparat), cand suni la mecanic ii spui ca nu porneste, si ii dai detalii, el ar trebui sa-si dea seama happy sper ca te-am ajutat! salut!