| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla cu cutia automata daca sunt lovit din fata sau spate si ma aflu in Drive la semafor?

3 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

Nimic, e robotizata, iti dau un exemplu tu poti fi la 130 km /h pe autostrada si sa o dai pe marsarier. Nu se intampla nimic. Are un sistem de protectie in caz ca tu din greseala faci asta o sa o bage pe liber. Ai aici clip https://www.youtube.com/watch?v=fj-lYwh9twA

| uncetatean123 a răspuns:

Ideea e ca cumva banuiam si doar am urmarit diverse videoclipuri despre cutii automate si cum sa mergi corect si am condus pana acum vreo 5 modele diferite si vreo 1500 de km in total, dar eram la un test drive si proprietarul a zis ca o conduce el. "ok" zic eu. bam cum ajungem la primul semafor, mai erau vreo 15 secunde, baga repede pe neutru, eu mirat, va dati seama si intreb "de ce ati dat-o pe neutru?", el zice: "pai asa se face sa stii si tu cand te opresti dai pe neutru, ca daca te loveste cineva din spate" eu am ramas masca. n-am mai zis nimic, dar eram ceva de genul "e clar, *omu cunoaste* masina asta sigur nu o cumpar" dar el era super mega increzator. imi dadea mie lectii, avea impresia ca nimeni pe lumea asta nu a mai condus automata, si il intreb cate a condus, apoi imi zice, pai asta e a 2-a, prima numai stiu ce masina era, a condus-o putin si a vandut-o, dar stia el de toate... vai de capu meu.

| Neymar_Nicu_1999 a răspuns:

Nu se întâmpla nimic pentru ca se pune singura pe liber