| anonim_4396 a întrebat:

Ce semnifica TDI la mașină?

14 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Turbo diesel injection.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Turbocharged Direct Injection
TDI este o marca inregistrata a grupului VAG (Volkswagen-Audi Group), care insoteste masinile cu motorizare turbodiesel, cu injectie directa. Aceasta injectie directa a aparut undeva in anii '90, prima oara doar pe Audi.
Motoarele diesel de dinainte erau notate simplu cu D sau TD, adica diesel sau turbodiesel. Erau pe injectie si alea (nu prea exista diesel fara injectie), dar nu cu injectie directa, ci cu injectie cu antecamera.
Injectia directa foloseste si un calculator de injectie (ECU). Motoarele de pana atunci, D si TD, nu aveau calculator, erau 100% mecanice.
La scurt timp au trecut si ceilalti producatori la injectia directa, dar nu au folosit marca TDI pentru ca nu le apartinea, asa ca au folosit alte litere.
Ford de exemplu a scos marca TDDI, adica Turbocharged Diesel Direct Injection. Alti producatori au pus doar D, sau DI, DTI, etc.

| relian a răspuns:

Poate insemna asa :
1.-Turbo Diesel Injection
2.-Turbo Direct Injection.

Daca masina foloseste un motor disel, adica pe motorina, atunci este nr 1.
Daca masina are motor pe benzina, este nr 2.

| relian a răspuns:

Turbina no good iar a dato in alte alea laughing stie el putin, dar nu stie bine.
Raspunsul este ala ce am zis eu.Referitor la ce spune Turbina ca doara grupul VW noteaza TDI masinile lor si doara alea pe motorina greseste.
Pot sa arat lu turbina ca audi masini pe benzina scrie pe motor TDI.Atentie masina pe benzina, de la grupul ce zice el VW.

Eu spun nu din ce cistesc, spun din ce am sau din ce vad la masini, la locul faptei laughing.
Am un audi A6 de 2 litri benzina pe motor asa scrie TDI.
Care nu crede fac poza, pun sa vada, care nu crede.

| relian a răspuns:

laughing staiu ca de abia acum am citit tot raspunsul lu No turbina,frate te minunezi cata mecanica stie omu asta laughing

Auzi la el inainte motoarele diesel pfff aveau anticamera laughing cu asta ne-a facut praf laughing stai si te minunezi si alta nu.

Ma omule,ma pomule, ma turbina ma nene, toate motoarele diesel au injectoare, tu ai spus ca majoritatea ar avea laughing ei afla ca toate au, nu exista fara injectoare, nici nu stiu daca a existat motor diesel fara injectoare.
Deci toate motoarele diesel cas noi cas de acu 50 de ani,toate aveau injectoare,nu aveau calculator,dar aveau pompa de injectie mecanica care facea parte din distributie,din angrenajul ala,deci stia fara calculator cand sa dea motorina.

Ce stii tu Turbian is la motoarele pe benzina,erau cu carburator,apoi cu camera de caare spui, aveau un singur injector care pulveriza benzina in galeria de admisie.
Apoi au venit motoare cu injector linga fiecare supapa, acolo pulveriza pe supape, apoi a venit si la benzina injectoru direct in cilindru.

Daca am zis ceva gresit nea turbina zii, hai sa te vaz ce mecanica stii laughing dar din ce ai scrii e jale, sterge ca te faci de naspa.

| Lukasssz a răspuns:

TDI=rabla.

| mudokins78 a răspuns:

Nu fi haios ca nici tu nu sti ce inseamna TDICMV.

Răspuns utilizator avertizat
| mudokins78 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ce varsta ai baiete?

Răspuns utilizator avertizat
| mudokins78 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Succes!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlexDorinel):

90% "stiu" gresit.

| 19flo79 a răspuns:

TurboDiesel injection

| Forneticugem a răspuns:

Tedi )))