| alexandru1993 a întrebat:

Ce trebuie facut atunci cand se cumpara o masina si de la o persoane? Din punct de vedere al actelor, punerea pe numele proprietar, rar S. A. VA las pe voi sa imi spuneti cam toate etapele daca stiti!

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cea mai usoara metoda este sa te duci la un birou care se ocupa cu acte auto, costa 57 de lei si fac ei contractul de vanzare-cumparare si tot ce trebuie, apoi cu acele acte, cartea masinii si talon (Daca nu vrei sa pastrezi numerele le dai noului proprietar si pe alea) si el se duce la imatriculari auto ca sa isi scoata numere noi daca vreau sau sa le treaca pe ale tale pe numele lui si in acel moment masina trece automat pe numele lui, iar tu ca vanzator trebuie sa te duci la circa financiara ca sa scoti masina de la impozit cu contractul de vanzare-cumparare, copie dupa talon, copie dupa cartea masinii si cam atat!

P.S.
Unele birouri de acte auto inainte de a face contractul de vanzare-cumparare cer fisa fiscala luata de la sectia financiara si inainte de a o vinde pentru a demonstra ca nu ai datorii catre stat sau restante la impozit dar de obicei nu cer!

| timisoara a răspuns:

Salut! Trebuie sa mergi la un notar(tu + proprietarul masinii cu acte buletin permis etc.)Apoi de la notar te duci la primarie cu hartia de la notar. Dupa care daca masina nu e inscrisa in Romania va trebui sa o inscrii(cam vreo 2.000 de euro) iar dupa aceea te duci la R.A.R.si iti fac ei o verificare la sange. Daca crezi ca ceza nu e in regula la masina te duci la un service auto autorizat si ceri un certificat I.T.P. si dai ceva bani la mecanic ca sa scrie ca nu are nici o problema. Apoi te duci la R.A.R. cu hartia si gata.Actele de la masina(talonul) il vei primii prin Priori-post la tine acasa.mult succes! ce masina vrei? trimite-mi un mesaj.

Răspuns utilizator avertizat