| robertpopescu12 a întrebat:

Cum invatam mai eficient si mai bine sa luam sala, din carte sau din mediul de invatare?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din Legislatia Rutiera evident, ca acolo scrie TOT si pana nu o inveti pe toata nu ai cum sa raspuzni la peste 3000 de chestionare, fiindca examenul se va sustine din cele 3.000 de cehstionare.

| Liviu a răspuns (pentru Violleta2022):

Mai lasa-ma, cred ca 10% din posesori de permis au citit toata legislatia cap coada. Eu am invatat dupa internet tot, nu am deschis in viata mea vreo carte, si nu am nici o problema laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Liviu):

Nu are importanta ce crezi tu, ca nu toti sunt smecheri care sa-si cumpere examenele pe bani.
Eu sper sa pici de cat mai multe ori examenul auto, pana pui mana serios sa inveti legsilatia rutiera, ca sa nu ajungi un ignorant pe sosea si sa omori oameni nevinovati, ca de astia ca tine chiar nu avem nevoie.

| Liviu a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu cred ca esti bolnava femeie. Am permis de profesionist, toate gradele in afara de "A" acum dau cisterna. Tu cred ca ai o problema, fuguta la psiholog. Tu realizezi ca pe langa faptul ai impresia ca detii tot adevarul, vi aici si imi urezi mie ' sa pic toate examenele'. Domnisoara, nu ai tu km cu fata, cati am eu cu spatele. Eu i-am dat un sfat, si imi mentin parerea. Veziti de treaba ta, numai vorbi daca nu cunosti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Liviu):

Baiete, sofez de peste 30 de ani, sute de mii de km fiindca locuiesc intr-o tara occidentala, unde nu se poate merge nicaieri fara masina, deci stiu ce vorbesc.

| Liviu a răspuns (pentru Violleta2022):

Mda, observ, sofeaza in continuare. Nu vorbi cand nu cunosti, cand ai dat tu acu 30 de ani de permis, erau alte vremuri! Aici e vorba de Romania, unde e cu totul si cu totul alta mancare de peste. Nu vorbim de sofatul in afara, unde e floare la ureche. Vorbim de luat permisu in Romania, nu in alte tarii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Liviu):

Permisul l-am luat in Romania, imediat dupa revolutie si am sofat destui ani si in Romania, apoi m-am mutat in Australia.

| Liviu a răspuns (pentru Violleta2022):

Mda, in Romania se conduce haotic, asta e problema. In alte tarii exista civilizatie, si se ia permisul in alte moduri. In Romanica nici bine nu faci orele de legislatie(mai bine zis, care ore?) apoi esti aruncat in trafic.Si pe vremea aia, te plimba 10 minute si luai permisu, cati nu sunt cu permise luate pe vremea aia? Vorbim strict de vremurile de azi.Si eu am un bunic sofer care a fost sofer profesionist. Cu tot poligonu, traseu de zi, de noapte, tot era mai usor ca acu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Liviu):

Sa o crezi tu ca te plimbai 10 minute si luai permisul, chiar se facea scoala serioasa, ca erau imediat dupa comunism si erau foarte jelosi instructorii, iar politistii aveau voie sa te incurce la testul auto.
Imi aduc aminte ca si azi cum m-a dus pe o strada cu sens unic, mi-a cerut sa opresc masina in siguranta si la mijlocul strazii aleia m-a pus sa fac intoarcere din 3 mutari. In prima faza m-am blocat, dar pentru ca invatasem legislatia din scoarta in scorta i-am rapsuns imediat ca nu pot face manevra aceea, ca sunt pe un drum cu sens unic si nu pot intoarce. A zambit si mi-a zis sa merg mai departe.
Traseul afost de vreo 20 de minute si chiar inainte sa ajungem la Politie, mi-a spus sa opresc masina dupa colt, el s-a dat jos din masina si mi-a zis ca testul s-a terminat. Am sarit iute si eu, am incuiat masina si l-am urmat. Atunci s-a intors sa ma intrebe de ce nu duc masina in fata Politiei, unde era instructorul si ceilalti care urmau sa dea testul auto... i-am raspuns ca nu pot sa sofez masina fara instructor alaturi sau fara dansul, fiindca nu am permis inca. Evident ca am luat permisul atunci.

| Hyperion7 a răspuns:

Depinde și ce fel de memorie ai!
Unii vizualizarea mai bine, alții se bazează pe ceea ce aud, in timp ce unii rețin mirosind (bizar, dar adevărat)
Acum, învață cum ți-e tie mai ușor.

| Liviu a răspuns:

Scoalarutiera.ro mediu de invatare, chestionare, si insista pe mediu de invatare, acolo ti se explica video/audio/3D, ce carte? cartea e buna sa pui paharu de bere/paharu de suc, ori altceva pe ea.Traim in era tehnologiei, eu personal nu am suportat niciodata cartile, daca era sa invat dupa carte, acum numai aveam permis laughing

Răspuns utilizator avertizat
| LisaJulie a răspuns:

Trebuie sa citești codul rutier și apoi sa te apuci de teste pe mediul de învățare! Și codul rutier trebuie învățat logic

| Robertssdix a răspuns:

Mediul de învățare e mai practic îți rămân în cap întrebările și știi exact ce răspuns dai

| Lauraaa11 a răspuns:

Salutare! happy
Acum câteva săptămâni am dat sala, deci pentru mine ce a funcționat:
1. Am citit cartea cap coadă.
2. Mi-am făcut cont pe ȘcoalaRutieră.ro și pe ȘoferOnline.ro
3. Am parcurs mediul de învățare/lecțiile de 2 ori pe ambele platforme!
4. Chestionare am rezolvat în fiecare zi pe ȘcoalaRutieră, ȘoferOnline și pe site-ul drpciv.ro
5. Întrebările pe care efectiv nu le înțelegeam mi le-am notat într-un caiet.

Aici depinde și de tine! De stilul tău de învățare. Timpul pe care vei aloca pentru învățare. Eu învățasem în fiecare zi. Dacă nu reușeam să rețin atunci mi-am schimbat mediul. Am mers ori la o cafenea ori la bibliotecă. Eu după 2 săptămânii am dat sala și am luat-o din prima. happy

Îți urez mult succes! happy