| anonim1 a întrebat:

Ciaoo.Tre sa fac schimbul de ulei la ford focus 2001, diesel, 300 mii km.Inainte de la magazin imi dadea ulei 5w30 si imi bateau tachetii la pornire 2-3 secunde.Am mers la service si mi-a bagat castrol 10w40 si nu mai bat tachetii, masina mere bine.Am aflat ca ala 10w40 este semisintetic si totusi as vrea sa bag unul sintetic acuma ex 5w40 castrol.1.este problema daca as continua cu 10w40 desi este semisintetc? 2se poate strica motorul cu un ulei semisintetic? 3.sau sa risc sa bag 5w40 care este sintetic si ar proteja mai bine motorul dar nu stiu daca o sa imi bata tachetii cu el?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mai intrebat si ieri acelasi lucru si ai primit deja raspunsurile.
La 300.000 in afara de ulei ceva mai vascos ar mai avea nevoie si de niste rugaciuni, sa te mai tina cateva zeci de mii pana incep sa cada toate de pe el.
Daca era Mercedes era inca in rodaj.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai stii, poate nu are incredere in noi omul de tot intreaba, sperand sa vina altcineva pe aici cu un raspuns.

| 0rlando a răspuns:

Uleiul sintetic este cel mai bun, pentru orice tip de motor, dar este ceva mai scump.
Pe tine însă, nu asta te interesează, ci vâscozitatea lui, iar la un motor cu 300.000 Km, cred că deja ar merge un 15W40.
Dacă ai bani, pui sintetic, dacă nu, nu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am pus 10w40 intr-o octavia 1.6 si a mers impecabil. Au o varsta motoarele astea, e bine venita schimbarea.