| Catalion a întrebat:

Cine face scoala de soferi cu o masina cu transmisie automata, are voie sa conduca numai masini cu transmisie automata? Se poate da oare cu astfel de masini?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, vei avea o restricție pe permis și vei putea conduce doar automate

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vreau sa vad si eu un articol de lege, ceva, despre restrictia asta de permis...
E prima oara cand aud.
L.E.: Art. 23.

(6) În cazul în care un candidat promovează proba de verificare a aptitudinilor şi comportamentului pe un vehicul cu transmisie automată, acest lucru se înregistrează pe orice permis eliberat pe baza unei astfel de examinări. Permisele cu această menţiune se utilizează doar pentru conducerea vehiculelor cu transmisie automată. Vehicul cu transmisie automată înseamnă un vehicul în care raportul de angrenare între motor şi roţi poate fi variat doar prin folosirea pedalei de acceleraţie sau a celei de frână. În cazul vehiculelor din categoria A şi subcategoria A1, vehicul cu transmisie automată înseamnă un vehicul care nu are pedală de ambreiaj sau manetă.

| Frank51 a răspuns:

Din pacate da. Dar daca dai pe transmisie manuala poti conduce automata.