| Arezki a întrebat:

Cum intru si eu in calculatorul de bord la un opel astra h din 2005 motor 1, 9 CC 150 CP pentru a afla consumul si la cat este temperatura de la apa ca nu are indicator in bord si am inteles ca se vede din calculator.
Ajutor va rog frumos; Ofer funda Am uitat sa specific masina are si navigatie mare color si e diferit bordul. E ala care are separeu pentru cd de navigatie si cd de muzica

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Consumul unei masini il gasesti cautind la fabricant, ori il poti afla tu facind asta practic.Masinile care afiseaza consumul este ceva estimativ nicidecum ceva batut in cuie real, insa e pe aproape.Din calculator nu ai ce afla daca nu afiseaza pe display. Apoi cnsumul tine si de sofer cum conduce, cu ce viteza si asa mai departe.Consumul cel mai bun se obtine la o anumita viteza, la o schimbare cit mai buna a vitezelor si la o turatia a motorului anume.Ca viteza cred ca 60 de mile la ora sau 100 de km la ora acolo se obine cel mai bun consum, iar ca turatie undeva unde sa nu depasesti 2200 -2300 rpm cind schimbi si apoi accelerezi.Fa asta, baga benzina, motorina ccu ce merge masina ta, pui km la zero apoi conduci vreo juma de rezervor, bagi la benzinarie bagia iar benzina pina se umple si vezi cita benizna ai bagat.Impartie la citi km ai mers de la zero pina cind adaugi iar benzina si ai consumul.Referitor la temperatura apei daca nu ai ceas sa arate si nimic nu se intimpla, inseamna ca temperatura este bun.In caz de temperatura este prea joasa sau prea mare te asigur ca ti se va aprinde ceva beculete la bord.In calcuator nu stiu ce ai putea vedea, ori cu ce anume ai putea vedea asa ceva.Dar daca fabricantul spune ca masina ta consuma X la suta atunci sa stii ca exact asa sta situatia.Asta la o masina in buna stare, nu la rable, sau masini cu defecte.Deci tu personal nu ai unde intra sau cu ce in calculatorul masinii.Ai putea intra cun scaner dar ala nu-ti arata nicicum aceste informatii ce le vrei tu. Daca or fi astfel de informatii in calculatorul masinii nu ai tu acces la ele si nici aparatura sa o poti face.Nu stiu de ce te agiti fara motiv. Temperatura apei ti-am spus in caz de ceva o sa ti se aprindas la bord un bec.Masinile nu au doar acel ceas sau indicator sa iti arate temp, mai au si alte bcuri ce se aprind doar in caz de pericol, cauza pentru care acel indicator de care tu spui unele masini nici nul au, pentru ca nu este neaparat nevoie, avind celalalt bec pe care nul vezi si care se aprinde asa cum am spus doar in caz de pericol.

| Arezki explică (pentru relian):

Te asigur eu ca se poate deorce o verisoara are aceeasi masina ca a mea doar ca a ei e 1, 7 Cdti de" 80 cp si fara navigatie si ea apasa combinatia de butone seting + bc si ii apare dar la mine nu merge. Daca esti curios iti pot trimite un video sa vezi cum se face la a ei. Si multumesc pentru ajutor dar ceea ce mi-ai spus deja stiam si eu