| 201220122012 a întrebat:

Cum să pornesc o mașină (Lancia Dedra LS 1.8 benzină) am pierdut cheia și a rămas volanul blocat și nu știu cum aș putea să o pornesc.
Mă ajută cineva?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E masina ta?

| mihai69 a răspuns:

Fără cheie nu o pornești, chiar dacă îi deblochezi cumva volanul. Nu ai cipul de deblocare - nu pleacă.
Pe platformă, la service și te rezolvă. Dar o să te coste foarte scump...

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu ai cum.
Poti sa o transporti doar cu platforma pana la un service autorizat Fiat.

Cosmin Bate campii.
Se putea face acum 30 de ani chestia cu firele.In utimii ani este imposibil. Volanul ramane blocat mecanic iar imobilizatorul electronic blocheaza mai multe functii in calculatorul masinii (ECU).
Cheile de Fiat inca nu se pot duplica decat in service autorizat Fiat.
Se pot face cele de BMW X6 la Carrefour Baneasa dar nu cele de Fiat.Algoritmul lor inca nu a fost spart de chinezi.

| StefanCosmin a răspuns:

Incearca sa i faci contactul din fire