| mariusinho998 a întrebat:

Cum se calculeaza capacitatea cilindrica? Am auzit mai multe variante gen: este volumul unui cilindru(a cursei pistonului) sau este volumul tuturor cilindrilor sau ca se calculeaza cu o formula in functie de cursa pistonului. nu stiu ce sa mai cred. Stie cineva exact cum sta treaba? De exemplu eu am un peugeot 206 de 2 litri deci volumul unui cilindru e de 2 litri sau?

3 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Capacitatea cilindrica este volumul de amestec aer - combustibil care poate fi absorbit de catre motor. Deci daca ai motor de 2 litri in 4 cilindri fiecare cilindru are 500 de cmc, nu un singur cilindru are 2 litri! Formula de calcul o poti gasi pe net.

| DryIce a răspuns:

Aria bazei (pi*r*r) * inaltimea cilindrului de la punctul superior al pistonului. "De exemplu eu am un peugeot 206 de 2 litri deci volumul unui cilindru e de 2 litri sau?" daca e de 2 litrii nseamna 2000cc adica 500cc pe cilindru (500*4=2000)

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Cu cat e mai mica cursa (inaltimea cilindru) cu atat creste turatia. Bine nu poate fi prea mica ca atunci ar creste diametrul pistonului care nu e prea ok. Au calculat ei optimul din fabrica aniways.