| numesiprenume0 a întrebat:

Cum sterg erorile din computerul de bord la logan? Am rezolvat problema indicata, dar martorul a ramas in continuare aprins.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu un tester (laptop) conectat la masina

Bula
| Bula a răspuns:

Martorii sunt senzori electronici. Semnalele lor sunt prelucrate si afisate pe bord.
Daca este indicata o defectiune, dupa reparare trebuie sa se stinga semnalizarea.
Daca semnalizarea nu se stinge, atunci inseamna ca senzorul nu este bine montat /reglat SAU este defect.

| relian a răspuns:

Ala se sterge cu un scaner,sau tester cum ziceti voi,dar depinde ce problema a fost,pentru ca sunt testere care nu sterg orice, astea mai ieftine.
Daca problema a fost rezolvata, acele erori raman in calculatorul masinii, in memoria aia, deci trebuie sterse, faci asta cu testerul.Acum daca nu ai asa ceva, mergi la cineva care are si stergi acele erori.Aia e tot
Deci tu mergi la un service le spui ce vrei,intrebi cat te taxeaza aia sati stearga erorile si aia e.
Daca problema ta este rezolvata lumina de la bord ar trebuie sa se stinga. Daca lumina ramane aprinsa atunci nu ai rezolvat problema corect.
Dar asta tio poate spune aia care pune testerul,adica testerul ala iti arata exact ce erori ai,si cum sunt,adica permanente,caz in care sunt probleme nerezolvate,sau temporare,caz in care problema a fost remediata, dar eroare sta in memorie, deci se sterge si gata ai rezolvat.
Daca ai avut probleme legate de OBD, adica cele care sunt controlate la inspepctie, atunci poti sterge erorile alea cu orice tester.
Oricum intrebi la un service, le spui ce problema ai avut si aia stiu daca testerul lor pot sterge acele erori sau nu.Cauti pe unia care au tester ce poate sterge erorile.Bafta

| xerxes1 a răspuns:

Becurile alea nu se aprind ca sa le stergi tu.Indica o problema care trebuie rezolvata.
Eroare de ulei putin, de benzina putina, de bec ars, contact electric intrerupt, motoras ABS ars etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care martor? abs, airbag, sau care?