| xBlueEyes a întrebat:

Cum sterg uleiul (WD40) de pe discul de franare al unei biciclete? Am spalat bicicleta si am uns fiecare parte mobila a bicicletei cu ulei. Din greseala am scapat si pe disc cand ungeam roata.

Vreau solutii care nu contin alcool izopropilic sau care necesita scoaterea discului.

Metoda care va merge va primi funda+ voturi celelalte raspunsuri. URGEENT!

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Prima oara dai cu diluant de vopsea, apoi cu o perie mica si fina sau cu o perie de praf din care sa nu cada parul cum se intampla cu alea din oras freci bine zona, apoi cu aceiasi perie freci cu pur de vase, este un detergent si in final speli cu apa cu presiune si nu va mai fi absolut deloc alunecos si va frana cum trebuie. Daca vrei sa dispara si culoarea dai de mai multe ori cu pur dupa ce ai dat cu diluant.

P.S.
Ai grija la diluant cu pur daca ai vreo ramana la maini sau ceva pentru ca te va ustura si este si chimic nu este indicat sa atingi!

3 răspunsuri:
| xBlueEyes explică:

Voi da funda diseara, la ora 22 dupa ce voi incerca toate solutiile. Acum mi-e lene tongue

| mihaitaLGP a răspuns:

Freci bine cu o carpa umezita in benzina sau diluant.

| Pustiu_Stefy_1997 a răspuns:

Incearca cu un nisip foarte fin... si cu carpa umezita cum zice cel de joswinking