| SefTPU a întrebat:

Daca acum imi cumpar o masina din strainatate care sunt toate taxele ( costuri ) pentru inscriere?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de masina.

uite poti sa calculezi singur

http://static.anaf.ro/......_2013.html

pe laga asta mai trebuie sa platesti RCA, rar, taxele pentru numere si pemntru certificatul de inmatriculare

| khwewljewew a răspuns:

Depinde de anul din care este masina, puterea motorului etc. Sunt mult factori...

| AlinIntreaba2Raspund a răspuns:

Salut! O sa platesti urmatoarele:
Taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule achitată la Administraţia Finanţelor Publice (si o afli aici:http://static.anaf.ro/......013.html);
Taxa de înmatriculare auto - Consiliul Local;
Contravaloare certificat de înmatriculare - CEC; Taxa de înmatriculare permanentă sau temporară a autovehiculelor şi remorcilor:

- autovehicule şi remorci cu masa totală maximă autorizată cuprinsă între 750 kg şi 3.500 kg inclusive = 60 RON;

- autovehicule şi remorci cu masa totală maximă mai mare de 3.500 kg = 145 RON

Taxe de autorizare provizorie a circulaţiei autovehiculelor şi remorcilor neînmatriculate permanent sau temporar = 9 RON;

Taxa de autorizare a circulaţiei pentru probe a autovehiculelor şi remorcilor = 414 RON;

Taxa furnizare date = 5 RON (se achita la Serviciul de Taxe si Impozite din localitatea de domiciliu a solicitantului)

** contravaloarea certificatului auto de înmatriculare se achită la orice agenţie CEC sau sucursala BCR în suma de 37 RON;

*** contravaloarea plăcilor de înmatriculare este în sumă de:

- 20 RON o placă tip A;

- 23 RON o placă tip B;

- 17 RON o placă tip C;

Tariful de atribuire număr preferenţial este în valoare de 45 RON.
Mai ai nevoie si de RCA. Pe asta il calculezi folosind gratuit calculatorul de la http://www.romasig.ro/rca-ieftin.php Eu tot de la ei am luat RCA-ul (daca tot completasem...) si pot spune ca firma este serioasa: a livrat repede si gratuit polita de asigurare. Vezi ca dupa ce completezi datele masinii primesti vreo 6-7 variante de RCA-uri, de la Omniasig, Carpatica, Uniqa, Allianz, etc.

| SrgRazvan a răspuns:

Salut taxele de inmatriculare in Ro se fac dupa:
1.Anul masinii Euro(1-2-3-4-5)
2.Dupa capacitatea cilindrica a motorului
3.Se plateste asigurare verificare Rar