| Irinelus a întrebat:

Dacă am compoziția de amestec ulei 2T roșu si benzină, iar din cauza expunerii la soare culoarea roșie din benzina dispare, afectează cumva compoziția benzinei în vreun fel?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te-ai gandit sa nu apara focul/explozia, in urma expunerii benzinei la soare?
Cat despre capacitatile de ungere a uleiului degradat la soare... Naiba stie.
Poti sa iei pe deget niste benzina din aia, sa vezi daca e unsuroasa.
Personal as mai pune cate 10ml de ulei per litru, sa fiu sigur, chiar daca va scoate fum motorul. Mai bine scoate fum, decat segmenti rupti.

| Irinelus explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu am lasat-o intentionat, evident?
Mersi de sfat!?

| relian a răspuns:

Uleiul nu este 2T este ulei pentru amestec si aia e tot. Amestec se folosesc atit la motoare in 2T cit si la cele in 4T, daca motoarele alea is facute asa sa foloseasca amestec.

Ca idee coasele alea cu fir, au motoare atit in 2T cit si motoare in 4T. Mai sunt si alte masinarii care au asa motoare micute si au nevoie de amestec pentru a functiona.

DSin cauza expunerii la soare a ce? Nu esti clar deloc, despre ce expunere la soare vorbesti, ce afectare a benzinei?

Benzina e benzina indiferent cai expusa la soare sau nu.

| Irinelus explică (pentru relian):

Am pus ulei rosu de amestec in benzina, iar benzina a ramas la soare și culoarea a disparut. Voiam sa stiu daca asta afecteaza cu ceva compozitia benzinei, dacaai trebuie pus ulei etc.

| relian a răspuns (pentru Irinelus):

Nu s-a intamplat nimic, este buna, sigur na iesit uleiul din ea, doar culoarea s-a schimbat. Dar sa fii impact, arunc-o si fa alt amestec, nu te costa cine stie ce.