| Alyna_6570 a întrebat:

Am o intrebare: daca esti pe un drum cu circulatie in ambele sensuri si vrei sa intri in curtea casei, evident fara a incurca circulatia, nu ai voie sa treci peste linie discontinua pentru a intra in curte? ci trebuie sa mergi pana gasesti un sens giratoriu sau un loc unde poti sa intorci? rog sa raspunda doar ce-i care au raspunsuri pertinente...

5 răspunsuri:
| ionutzul31 a răspuns:

Pana ajungi la un sens giratoriu sau pana ajungi pe vreo straduta unde poti intoarcelaughing
Nu am carnet,doar iti spunce vad la taicamiu, prieteni, etc.

| Danutz2111 a răspuns:

Teoretic daca linia nu este intrerupta de o portiune punctata... nu ai voie, ar trebui sa intorci, dar asigura-te ca nu te vede nimeni si intra ca nu este nicio crima big grin

| Alyna_6570 explică (pentru Danutz2111):

Cu riscul de a ma repeta simt nevoia sa mai scriu o data ca era linie DISCONTINUA!

| Danutz2111 a răspuns (pentru Alyna_6570):

A... scuza-ma nu am fost atent, atunci evident ai voie, dar tu cum ai luat permisul daca nu stii chestia asta?

| Alyna_6570 explică (pentru Danutz2111):

Am pus aceasta intrebare deoarece am fost penalizata cu 2 puncte si era cat pe ce sa primesc si o amenda pentru parcare pe sensul opus de mers... deci am semnalizat si am trecut peste linie intrerupta si am parcat in fata casei fara sa incurc circulatia. Si vroiam sa cunosc si parerea altor persoane,nu doar al politistului (si eventual sa le avertizez de ce pot pati daca fac ca mine) despre acest incident. Intrebarea reformulata am postat-o aseara, in urma raspunsurilor primite am mai postat si aceasta intrebare. Oricum, merci pentru raspunsuri.