| Delocimportant a întrebat:

Daca cumpar o masina deja inmatriculata in Romania, ce trebuie sa mai platesc apoi? Concret, va rog, si cam cat ma costa. Multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru inmatriculare trebuie platit timbrul de mediu, daca nu a mai fost inmatriculata in perioada 2007-2011 sau daca taxa platita in aceasta perioada a fost recuperata. Afli aceasta din adeverinta ANAF pe care trebuie sa ti-o prezinte vanzatorul.
De asemenea, dupa caz, mai trebuie platite ITP, RAR, impozitul anual, numerele de inmatriculare si rovinieta.
Nu se poate spune exact cat costa, este in functie de masina, de varsta si experienta ta la condus si daca ai avut sa nu accidente (regula bonus/malus la RCA) in anul anterior. Si RCA este obligatorie.

| Yz_Vlad_1997 a răspuns:

Daca vrei sa o treci pe numele tau trebuie sa verifici daca are taxa de mediu platita. Daca nu o are platita va trebui sa o platesti tu pentru a putea inmatricula masina pe numele tau. + RAR + Asigurare

| Delocimportant explică (pentru Yz_Vlad_1997):

Si RAR.ul cat ma costa? Indiferent de circumstante, RAR.ul tot trebuie platit?

| Antoniorosca25 a răspuns:

Ce fel de masina?