| adbu a întrebat:

De curand m-am intalnit cu o situatie "ciudata". Intr-o intersectie voiam sa fac viraj la stanga (bineinteles acorand prioritate doar vehiculelor de pe sens opus, eram pe drum prioritar). Numai ca, un nene care voia sa faca viraj la dreapta de pe contrasens, opreste el sa imi dea prioritate desi eu trebuia sa ii dau lui. Am insistat ca el sa treaca; de felul meu nu prea accept in trafic astfel de acte de politete pentru ca nu se stie unde e politia rutiera + poate respectivul are nevoie sa repare ceva la masina si vrea RCA-ul meu lovindu-ma si pe mine care din pacate NU am casco). Am stat eu si m-am gandit cred, o ora, pana am gasit o posibila explicatie pentru asta : intersectia respectiva era in panta, eu urcam sa fac stanga, el cobora sa faca dreapta si am zis ca poate a crezut ca da prioritate de rampa (desi eu nu stiu ca prioritatea de rampa se da si la viraje, ci doar pe directia inainte cand cobor la vale pentru cel care urca). Va intreb si pe voi ca poate exista in codul rutier acest amanunt:"prioritate in rampa la viraje". Multumesc!(intersectia o cunosc, e langa blocul unde stau deci nu se pune problema necunoasterii configuratiei indicatoarelor)

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Evident acel om ti-a dat prioritate pentru ca el urma sa intre pe interzis. E logic ca in cazul in care efectuezi o manevra nepermisa sa incerci sa nu ii incurci pe ceilalti, deci asta este motivul pentru care ti-a dat prioritate.
Prioritatea in rampa nu are legatura cu situatia voastra.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu conduc in orasul cu prioritate de cine apuca asa ca ceea ce-mi povestesti mi se pare un mizilic la ordinea zilei. Intalnesc zilnic zeci (uneori sute) de astfel de cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti prea mult.
Multi se opresc si imi dau prioritate cand nu este cazul.
Le multumesc si trec.