| Atim a întrebat:

În mod normal, eu știu că într-o intersecție in cruce semaforizată în momentul în care eu am verde și cei din sensul opus au tot verde, deci, daca vreau sa fac stânga, eu trebuie să le dau prioritatea de dreapta. Totuși la mine în oraș s-a semaforizat o intersecție recent și e puțin ciudată. Unul dintre sensuri are cu aproximativ 10 secunde mai mult de stat la roșu. Deci, eu cand vin din sensul meu, sensul opus poate fie sa aiba verde (caz in care trebuie sa le dau prioritate de dreapta), fie roșu (caz in care trebuie sa trec). Daca sunt prima masina care trece știu sigur ca ei au rosu, dar daca sunt a 2a, a3a nu știu sigur (ca nu pot sa stau sa numar secundele de fiecare dată ). De cand au pus semafoarele astea e jale in intersecția aia. Nu e o intersecție mare, are 2 benzi pe sens si semafoare simple (adica nu in functie de direcția de mers). Credeți că au gândit-o să fie așa sau e o eroare de sincronizare a semafoarelor? Menționez că și pe o parte si pe cealaltă este câte o trecere de pietoni iar semafoarele pietonilor sunt perfect sincronizate. Cum ar fi cel mai ok sa procedez acolo dacă fac stanga? Dar dacă vin eu din sensul care are mai multe secunde? Pana acum acolo daca esti pe sensul cu mai multe secunde nu te lasă nimeni să treci, dacă îndrăznești sa treci cei care fac stanga te claxonează și înjură ca la ușa cortului, iar daca tu vii de pe sensul cu mai puține secunde și dai prioritate cuiva de pe sensul ala cu multe secunde îți fac scandal ăia din spate.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Laq un semafor normal dirijarea semaforului nu trebuie sa perecliteze circulatia!
Daca ai verde spre stanga, atunci poti intra. Daca ai verde intermitent, atunci trebuie sa acorzi prioritate.

Fa reclamatie scrisa la primarie, prezinta-le situatia si cele de mai sus, propune-le sa refaca programarea semafoarelor!
Daca nu sunt in stare, atunci sa schimbe sistemul cu un sens giratoriu (care este mai sigur si mai ieftin big grin ).

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

De ce sa schimbe? Semaforizarea e facuta destept cu decalarea timpului intre sensurile de mers, dar soferii sunt prosti. In plus, niciodata nu vei avea semafor verde intermitent pentru stanga, cum iei tu in calcul, ala se pune uneori doar in cazul virajului la dreapta. Din motive evidente.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce daca are mai multe secunde. Daca au timp sa treci treci, daca nu dai prioritate si treci cand ai timp. Diferenta e fix pentru asta sa ai timp sa faci stanga, in rest te descurci in functie de trafic