| Teanc_Niche_1963 a întrebat:

Pentru o mașină nouă cu numere roșii am nevoie de rovinieta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai nevoie, daca vei circula pe autostrazi si drumuri nationale.

| suntserios a răspuns (pentru Ioandelasal):

Iti respect toate raspunsurile de pe site, dar de data asta nu ai dreptate. Scrie chiar pe siteul cnadnr ca pentru masinile inmatriculate provizoriu si cele inregistrare la primarie NU e nevoie de rogineta (punctul 10 din link)

http://www.cnadnr.ro/ro/roviniete/intrebari-si-raspunsuri-privind-rovinieta

| Ioandelasal a răspuns (pentru suntserios):

In raspuns am avut in vedere prevederile legale din legislatia aplicabila.
Conform OG nr.15/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2)Începând cu data de 1 iulie 2002 se introduce tariful
de utilizare a reţelei de drumuri naţionale din România, denumit în continuare tarif de utilizare, aplicat tuturor utilizatorilor români şi străini pentru toate vehiculele înmatriculate care sunt folosite pe
reţeaua de drumuri naţionale din România şi structurat în funcţie de perioada de parcurs şi de staţionare, de încadrarea în clasa de emisii poluante (EURO), de masa totală maximă autorizată (MTMA) şi de numărul de axe, după caz."
Mai mult, in Normele metodologice de aplicare a OG, aprobate prin Ordinul 611/2015, se specifica expres ca se aplica si vehiculelor inmatriculate temporar, citez:
"ART. 1.(1) Potrivit Ordonanţei Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările şi completările ulterioare, denumită în continuare Ordonanţă, utilizatorii reţelei de drumuri naţionale din România au obligaţia de a achita tariful de utilizare şi, după caz, tariful de trecere.
  (2) Tariful de utilizare se achită în funcţie de tipul vehiculului şi se aplică în mod nediscriminatoriu utilizatorilor români şi străini pentru toate vehiculele înmatriculate temporar sau definitiv care utilizează reţeaua de drumuri naţionale din România pe parcursul unei perioade date.
  (3) Tariful de trecere se achită în funcţie de tipul vehiculului şi se aplică în mod nediscriminatoriu utilizatorilor români şi străini pentru toate vehiculele înmatriculate temporar sau definitiv care utilizează o anumită distanţă de pe un sector de drum, pod, tunel sau trecătoare de munte care fac parte din reţeaua de drumuri naţionale din România."
Fata de aceste prevederi raspunsul dat in locul indicat de tine este eronat.
P.S.Inainte de a-mi califica un raspuns ar fi bine sa citesti legislatia aplicabila.
Sigur ca am mai gresit si eu de cateva ori, tocmai din cauza ca nu am verificat, eu stiam una si legislatia se schimbase.

| RRoberto2018 a răspuns:

Nu ai nevoie de rovinieta daca ai numere provizorii ( rosii ).