| Anonim6282 a întrebat:

Dacă merg la o reprezentanță de mașini pot cumpara masina de acolo (noua)?
Găsesc toate modelele ale unei anumite marci?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Da. Dar nu pe principiul " intru, pun banii pe masa si plec cu masina". In 99% din cazuri vei face comanda pentru o masina "personalizata" (culoare, motorizare, varianta de echipare, dotari optionale, etc. care va fi livrata intr-un termen de la cateva zile la cateva luni. Sunt foarte rare cazurile cand ajungi sa cumperi o masina din "stoc dealer" sau "stoc uzina". Trebuie ca si cerintele tale sa se muleze pe oferta existenta. Dar daca esti un bun negociator poti obtine reduceri fata de pretul de lista al respectivei masini. Sau la alti dealeri aceste masini sunt deja reduse iar marja de negociere e mica sau inexistenta.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu sant toate. Modele americane nu sant in europa si invers. Sau daca nu e in stoc in RO o aduce din import fara costuri aditionale. Vezi ca masina noua buna poate sa duca pana la 30 000 euro un subaru brz e brici zic si eu o parere

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cam asta e rolul reprezentantei sa vanda masini noi. Unele le au pe stoc, altele vin la comanda

| Sofer a răspuns:

Din ce au pe stock, dacă nu îți place. Îți faci comanda și personalizata cum dorești. happy