| smiley92 a întrebat:

Daca mi-a expirat dosarul la o scoala de soferi si vreau sa dau la o alta scoala am nevoie de vechiul dosar, pot folosi ceva de acolo?
Va trebui sa dau din nou sala, asta stiu dar plata va fi tot asa pentru 30 de euro de conducere sau trebuie sa fac mai departe 6 ore suplimentare si nu ma va costa iar vreo 1400 lei scoala?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa reincepi scoala de conducere, atat orele de legislatie, cat si cele de conducere, exact ca prima data. Pretul scolii este cel stabilit de scoala pe care o vei urma.
Cele 6 ore suplimentare sunt obligatorii doar daca n-ai reusit la proba practica, sustinuta in interiorul perioadei de 1 an de la terminarea scolii de conducere.

| smiley92 explică (pentru Ioandelasal):

Deci va trebui sa reiau dosarul de la 0 si sa platesc din nou scoala? Cam in jur de 1500 lei se invarte pretul pe la toate scolile la mine in zona.

| smiley92 explică (pentru smiley92):

Pe langa mai trebuie sa fac fisa medicala, platita iar taxa aia de 68 de lei pentru plasticul ala de permis?

| Ioandelasal a răspuns (pentru smiley92):

Da, asa este.

| smiley92 explică (pentru Ioandelasal):

Nu mai e valabil nici taxa aia de 68 de lei pe care am platit-o la primul dosar? Nu mai pot recupera nimic de acolo.

| Ioandelasal a răspuns (pentru smiley92):

Taxa de 68 de lei este costul permisului de conducere si este valabila pana il obtii.

| smiley92 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am dreptul sa imi cer dosarul de la scoala daca mi-a expirat nu?
Pot lua acea chitanta de 68 de lei pe care am platit-o sa inteleg?

| Ioandelasal a răspuns (pentru smiley92):

Ce dosar sa mai obtii de la scoala, nu l-ai primit la terminarea scolii? Dupa aceea nu mai trebuia sa-l lasi la scoala, trebuia sa ramana la tine si sa-l prezinti cu ocazia examinarii.
Daca l-ai lasat la scoala sigur ca poti sa-l obtii, doar ca nu-ti mai foloseste la nimic, cu exceptia chitantei respective.

| smiley92 explică (pentru Ioandelasal):

Asa ca nu mai are rost, pentru a incepe un nou dosar la aceeasi scoala va trebui sa platesc scoala integral ca si cum as fi incepator iar?
Nu se poate sa nu platesc atat pentru un nou dosar?

| Ioandelasal a răspuns (pentru smiley92):

Da, va trebui sa platesti iarasi scoala.

| smiley92 explică (pentru Ioandelasal):

Pai de ce, ca nu trebuie sa mai fac iar 30 de ore de conducere? Sala pot sa iau fara sa mai fac chestionare...

| Ioandelasal a răspuns (pentru smiley92):

Trebuie sa faci integral scoala si atunci trebuie s-o platesti tot integral, ce nu intelegi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa faci toata scoala de la zero daca ti a expirat dosarul

| smiley92 explică:

30 de ore*